Technologický svet je naozaj nevyspytateľný – stále sa vymýšľajú nové a nové veci, ktoré sú ešte dokonalejšie, ako ich prvotné verzie. Pamätáš si ešte na staré odomykanie počítačov pomocou odtlačkov prstov? Pozri sa, ako dokonalo je riešené dnes a navyše možno čoskoro nebude. Existujú systémy, ktoré dokážu rozoznať pravú tvár a nenechajú sa len tak oklamať. Spoločnosť Synaptics, dodávateľ Applu to všetko predstavil pred tohtoročnou výstavou CES 2017 v Las Vegas.

Odtlačok v displeji

Začneme prvou fantastickou novinkou a technológiou, ktorú firma vyvinula. Jedná sa o odomykanie smartfónu, prípadne tabletu, pomocou odtlačku prsta, ktorý sa ale skrýva priamo v displeji. V súčasnosti technológia Apple a jeho Touch ID funguje veľmi podobne, ale Home Button má predsa len svoju „vystúpenú časť“, kde sa dá nahmatať. Nový iPhone by ju už ale mať nemusel. Home Button by fungoval tak, ako teraz a riešenie Touch ID by bolo skryté kdekoľvek, kde by si telefón chytil. Rekcia na tvoj odtlačok by mohla byť skrátka všade na displeji. Už to samo o sebe znie veľmi dobre.

- Reklama -

Tento nápad je dokonca premyslený do posledného detailu a myslí aj na špekulantov, ktorí by túto na prvý pohľad oklamateľnú technológiu chceli zneužiť. Takýmto ľuďom, ktorými sú zlodeji či hackeri firma odkazuje, že špeciálna technológia dokáže rozpoznať nielen otlačok prsta, ale aj to, či ide o skutočný palec, alebo len o jeho atrapu či napodobeninu. Oklamať vraj tento systém nie je možné. Znie to teda ako dokonalý spôsob zabezpečenia produktu.

Rozpoznávanie tváre

Len si to predstav, už žiadne prikladanie prstov na určité miesto, ani zadávanie hesla v prípade, že je tvoj palec mastný a systém ti ho skrátka nechce zobrať. Len jednoducho namieriš telefón na seba a on už dokáže na základe črtov tvojej tváre určiť či si to ty, alebo nie. Ak to budeš ty, jednoducho sa okamžite odomkne. Reagovať by mohol bez toho, aby svietil displej. Akonáhle by napríklad svetelný senzor zaznamenal, že sa s telefónom pohlo, potichu by sa spustila kamera a začala by analýzu. V tom by si ty už ale začínal telefón odomykať. Nakoniec by si ale nemusel nič robiť, telefón by to spravil všetko za teba.

Tak ako technológia vyššie, je aj táto veľmi dobre zabezpečená a nemusíš sa obávať, že by ju niekto ľahko zneužil. Firma myslela naozaj na všetko a systém pozoruje aj napríklad žmurknutie oči. Rovnako tak musí vedieť rozoznať, či sa pred ním nachádza skutočná tvár alebo len fotka. Pokiaľ by niekto použil fotku, až príliš ľahko by sa mohol do telefónu dostať. Nech je to ale akokoľvek, toto je budúcnosť odomykania našich mobilných miláčikov.

ksicht - svetapple.sk

A čo iPhone 8?

Ako sme už vyššie uvádzali, firma Synaptics je jeden z množstva dodávateľov spoločnosti Apple a je možné, že by mohli na úrovni bezpečnosti a odomykania kooperovať. Okrem iného sa totižto uvádza aj systém pre transakciu peňazí. Pokiaľ by si mal iPhone ty, aj tovj kamarát, možno by si to nemusel riešiť komplikovaným prevodom na účet či jednoduchším Viamom, ale proste vstavanou funkciou v iPhone.

Menší problém nastáva v tom, že Synaptics je len dodávateľom Applu a je pravdepodobné, že Apple si podobné technológie vyvinie sám. Minimálne tú prvú, tá sa možno pripravuje už na iPhone 8. O dokonalom rozpoznávaní tváre zatiaľ veľa hovoriť nebudeme, nakoľko nevieme, či je vôbec reálne, aby bolo v iPhone použité. Na druhú stranu sa to ale číta a predstavuje dobre a možno raz v budúcnosti niečo také budeme skutočne používať. Bezpečnosť je na prvom mieste, no a tu sa spája s vysokou pohodlnosťou a to sa nám ľuďom páči!

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.