Ruská invázia na Ukrajine prakticky okamžite donútila západné spoločnosti, aby sa pomaly „odsťahovali“ z ruského trhu. Týkalo sa to samozrejme aj výrobcov mobilných zariadení, medzi ktorých patrila spoločnosť Apple alebo juhokórejský Samsung. A aj keď ich produkty v Rusku vďaka šedej ekonomike stále kúpite, ceny vystrelili do abnormálnych výšin.

Aj preto sa Rusi rozhodli, že zariadenia od Apple alebo Samsungu odstavia na druhú koľaj. Ako píše Teraz.sk (TASR), tamojší obyvatelia sa zamerali na úplne iných výrobcov, ktorí na trhu zostali.

Aby sme boli konkrétnejší, smartfóny teraz prúdia do Ruska v najväčšej miere z Číny, čo nie je asi žiadne prekvapenie. Podľa najnovších informácií tvoria dnes čínske značky až približne 95 % ruského trhu s mobilnými zariadeniami. O výskum sa postarala známa a nezávislá analytická spoločnosť Counterpoint Research.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

LOOPI
REKLAMA


Najväčším predajcom je konkrétne Xiaomi, ktorého podieľ na trhu aktuálne predstavuje viac ako 50 %! Nie náhodou sa tejto firme hovorí „čínske Apple“. Sama sa v minulosti chválila, že technologického giganta z Cupertina kopíruje. Druhým najväčším predajcom v Rusku je potom Realme a nasledujú ďalší.

V tomto smere je fér doplniť, že čínske smartfóny sa v Rusku veľmi dobre predávali aj pred vojnou. Zďaleka však nemali taký úspech ako dnes. Counterpoint dodáva, že koncom roka 2021 predstavoval ich celkový trhový podiel asi „iba“ 45 %. Dnes je to o 50 % viac. Spoločnosti Apple a Samsung sa potom v tom istom čase delili spoločne o 53 % trhu.

Obe firmy teda svojim rozhodnutím odísť pomerne dosť stratili. Na druhej strane sa však zachovali tak, ako to od nich mnohí zákazníci očakávali. Ako vynímate tento krok vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavil novú najlacnejšiu Apple Pencil. Čo všetko prináša?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -