Dva najväčšie giganty, ktoré sa nenávidia po tichu spolupracujú. Ináč by to asi nefungovalo. Apple má peniaze a Samsung zase technológie. Jeden dodáva produkty druhý platí a takto to funguje. Teda fungovalo. Zhrošené predaje iPhonu to trochu skomplikovali. Teraz Samsung chce odškodné od Apple. Firmy možno nájdu kompromis.

Samsung chce odškodné od Apple, klesli mu zárobky

Pokiaľ by ste chceli hľadať jedného z najväčších producentov OLED displejov na svete, nemali by ste to také ťažké. Stačí sa pozrieť na Juhokórejský Samsung, respektíve jeho divíziu “Samsung Display”, ktorá má na krku až zhruba 40% celosvetovej produkcie. Samozrejme, že medzi odberateľov patrí aj spoločnosť Apple a vôbec nie malých. Jedná sa možno o najväčšieho zákazníka Samsungu. Teraz sa ale ukazuje, že jedna firma dostala druhú do ťažkej situácie.

Samsung chce odškodné od Apple. Nesplnil pôvodný plán objednávok displejov. - svetapple.sk
Samsung chce odškodné od Apple. Nesplnil pôvodný plán objednávok displejov. – svetapple.sk

Divízia Samsung Display mala v roku 2017 zárobky vo výške zhruba 4,9 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte asi 4,33 miliardy eur. Minulý rok sa ale mimoriadne prepadla a to len na 2,3 miliardy dolárov, čo je v prepočte asi 2 miliardy eur. Jedným z dôvodov má byť vraj aj Apple. Podľa informácií z pozadia oboch firiem nedokázal naplniť plán v zmluve a neodobral toľko displejov, koľko sľúbil. Teraz Samsung chce odškodné od Apple. Škodu možno ale nahradia ináč.

Už prebiehajú rokovania…

Jedná sa samozrejme o veľký problém a naozaj je na vine Apple. Samusng mohol odmietnuť iných výrobcov aby uvoľnil svoje výrobné kapacity pre spoločnosť Apple. Tá ich ale nedokázala naplniť a urobila Samsung Display pomerne veľkú stratu. Za tú samozrejme nie je zodpovedná sama. Prémiový segment smartfónov upadá. Záujem o kvalitné OLED displeje je teda v posledných 2 rokoch vo všeobecnosti menší. Apple ale nie je malá ryba a Samsung bol výhradný dodávateľ displejov pre iPhone X a dnes pre iPhone XS a iPhone XS Max.

Podľa zdrojov blízkych spoločnosti Apple už prebiehajú rokovania o náhrade škody. Obe firmy majú v záujme celý problém vyriešiť bez zbytočného mediálneho ošiaľu. Na stole je vraj ponuka od Apple, ktorý ako kompenzáciu nechá Samsung vyrobiť displeje aj pre iné budúce produkty ako iPad, MacBook a podobne. Druhou možnosťou je odškodné vo výške niekoľko stoviek miliónov dolárov, ktoré by aspoň z časti pokrylo škody spôsobené Applom.

Samsung chce odškodné od Apple. Nesplnil pôvodný plán objednávok displejov. - svetapple.sk
Samsung vyrába displeje pre iPhone už roky. – svetapple.sk

zdroj: zive.aktuality.sk

ZDROJzive.aktuality.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here