Apple je jedným z najväčších predajcov mobilných zariadení na svete. Hovoríme samozrejme o triede drahých smartfónov, low cost telefónov sa predá podstatne viac ako iPhonov. Firma sa v posledných rokoch snaží expandovať do Indie. Chystá tu veľké veci a dokonca je oslobodená od zákona, kedy by musela predať 30% svojich produktov práve tu. Každopádne, predsalen má nejaké problémy a o ten najnovší sa postaral aj Samsung!

Samsung si dáva bacha, bojí sa Applu v Indii?

Jeden z najväčších výrobcov smartfónov na planéte, ktorý už dávno kompletne obsadil svojimi produktmi celú Ameriku, Európu a tiež z časti Áziu to skúša na novom veľkom trhu – v Indii. Možno si doteraz počul o Indii len ako o chudobnej krajine, no pravda je taká, že je to pre Apple neuveriteľne veľký trh a Apple si to dobre uvedomuje. V krajine chce zriadiť obrovské technologické centrum, kde by mohlo byť zamestnaných až 4500 ľudí a tiež tu chce postaviť podobný Apple Store, aký nájdeme na 5th Avenue v New Yorku.

Chce si jednoducho získať priazeň tamojších obyvateľov a tí Apple v krajine vítajú. Indická vláda ale Applu neschválila jeden dôležitý spôsob predaja, čím hru Applu v Indii trošíčku zkomplikovala. Apple tu totižto malo v pláne predávať použité iPhony za nižšie ceny, čím by si ich logicky mohlo dovoliť viacero ľudí z nižším prímom. Problém je ale to, že spoločnosti MicroMax, Intex a tiež Samsung, neschválili žiadosť Applu predávať použité zariadenia.

iPhone - svetapple.sk

Posvietila si na to aj indická vláda, ktorá tvrdí, že takýto predaj by mohol ohroziť domácich predajcov. To je naozaj škoda, Apple má v dnešnej dobe 2% podiel na tomto trhu a očividne ho chce neustále zväčšovať, pretože India má obrovský potenciál aj v budúcich ziskoch spoločnosti. Jedným z produktov, ktorý bol určite predstavený aj kvôli tomuto trhu bol iPhone SE, ktorý je výkonný a zároveň lacný. Presne to sa páči mnohým obyvateľom Indie a telefón chcú mať doma.

Nie sú to ale prvé problémy, ktoré Apple mal s príchodom na cudzie trhy. Niečo podobné už môžeme poznať aj z minulosti. Uvidíme, aké nástrahy ešte na Apple v Indii čakajú ale dúfajme, že ich bude čo najmenej a hlavne, že nebudú ťažko prekonateľné. Samsung sa už dnes očividne bojí o svoje dobré postavenie v tejto krajine, presne preto neschválil Applu žiadosť na predaj použitých zariadení v krajine. Uvidíme, akým smerom sa to teda bude uberať ďalej, stay fresh! 🙂

iPhone - svetapple.sk

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here