Možno tomu neveríte, nakoľko u nás nemá podporu slovenského jazyka ale v zahraničí je veľmi obľúbená. Reč je samozrejme o Siri, teda hlasovej asistentke od Apple. Podľa najnovších výskumov od Futuresource Consulting vieme, že hlasový asistent od Apple si drží najlepší podiel na trhu.

Siri je najpoužívanejšia inteligentná asistentka sveta.

Spoločnosť Apple po prvý krát ukázala Siri svetu ešte v roku 2011. Vtedy prišla ako súčasť iPhonu 4S, teda posledného modelu, na ktorom naplno pracoval aj Steve Jobs. V tej dobe bola samozrejme táto hlasová asistentka ešte veľmi jednoduchá oproti tomu, čo dokáže dnes. Aj napriek tomu si ju ľudia zvykli používať a v súčasnej dobe má najväčší podiel na celosvetovom trhu v porovnaní so svojou konkurenciou.

- Reklama -

Tento fakt je pomerne zaujímavý. Siri predsa len nie je možno úplne najvyspelejšia oproti ostatným. Pre svoje rezervy si vyslúžila neraz dosť tvrdú kritiku. Na druhej strane ju ale ľudia používajú vyslovene s obľubou a tak sa jej to dá čiastočne prepáčiť. Medzi jej najlepších konkurentov patrí napríklad Amazon Echo, Microsoft Cortana či Google Assistant. Ani jeden z nich nie je ale taký rozšírený ako práve Siri.

Pokiaľ sa pozrieme na čísla, tak pomocníčka od Apple sa nachádza na 35% všetkých zariadení s hlasovými asistentmi. Pre jablkovú spoločnosť je to nekompromisné prvenstvo. Ak ste na druhom mieste očakávali napríklad asistenta od Amazonu alebo Googlu, o ktorých sa v poslednej dobe veľa rozpráva, prekvapíme vás. Túto pozíciu obsadila Cortana od Microsoftu s podielom na trhu až 22%.

Návod: Nastavte si hlasitosť Siri. Je to jednoduché.

Tí najlepší nemajú najväčší podiel

Konkrétne Amazon Echo získal v globálnom hľadisku len približne 4%! Google Assistant potom 9%. V oboch prípadoch sa jedná o žalostné nízke číslo avšak na druhú stranu, minimálne v prípade Amazonu si musia používatelia asistenta sami nakupovať. Siri je vstavaná prakticky v každom Apple produkte. V Cupertine sa ju snažia „natlačiť“ prakticky všade. Ľudia si ju za tie roky navyše zvykli používať a aj preto patrí medzi najobľubenšjie vôbec.

Amazon Echo je samostatný hardvér, ktorý si používatelia nakupujú. Z pohľadu hlasových asistentov sú teda 4% žalostne málo avšak ak tieto 4% predstavujú samostatne zakúpený produkt len za účelom používania hlasovej asistentky (čo napríklad iPhone, iPad, Mac a podobne nie sú), v skutočnosti to vôbec nie je také zlé. Ostatné percentá obsadili menej rozšírení hlasoví asistenti, ktorí sa nachádzajú v rôznych výrobkoch od rôznych výrobcov.

Vývoj hlasových asistentov pôjde dopredu

Ani sa nenazdáte a hlasový asistenti budú všade a bude ich používať snáď úplne každý. Štatistiky z posledného obdobia ukazujú, že ich popularita vo svete stále rastie a tento trend má pokračovať aj v budúcom roku. Popravde sa tomu ani nečudujeme. Tieto systémy sú stále inteligentnejšie a prepracovanejšie. Ich myslenie je niekde na úrovni človeka a mnoho ľudí dokonca priznáva, že ich berie za dobrých priateľov.

Možno za pár rokov nastane doba, kedy sa nebudeme vypovedávať kamarátovi v krčme ale práve nášmu asistentovi večer v posteli pred spaním. Technológie sú dobrá vec, len ich musíme správne uchopiť. V tomto prípade to môže byť veľmi nebezpečné. Nechajme sa ale prekvapiť ako sa bude priemysel vyvíjať. Máme pred sebou naozaj zaujímavú dobu. Používate Siri alebo nie, pretože vám prekáža jazyková bariéra?

Apple narúšalo súkromie svojich zákazníkov. Cez Siri mohli odpočúvať viac ako si myslíte. - svetapple.sk
Siri je najpoužívanejšia inteligentná asistentka sveta. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.