Ako správny a dlhoročný Apple fanúšik viacmenej milujem túto spoločnosť. Mnohí by možno mohli povedať aj to, že som voči nej zaujatý a všetko ostatné odmietam a kritizujem. To ale nie je pravda. Tentokrát totiž padne kritika práve na Apple, ktoré má najnovšie veľmi sklamalo a to kvôli kvalite jeho produktov. Nestalo sa mi to totiž prvý krát!

Sklamalo ma Apple?

Ako správny Apple “fanda” som si počas minulého roka zadovážil nový Retina MacBook 13″, za ktorý som zaplatil naozaj nemalý finančný obnos, vlastne za takéto peniaze by som bol pri skladanom počítači s konkurenčným operačným systémom Windows asi niekde inde, no chcel som jednoduchosť, pohodlnosť, štýl a hlavne spoľahlivosť. To čo som chcel ale najviac sa mi totálne vypomstilo.

- Reklama -

Nebudeme si nič rozprávať, odmalička som používal Windows a jediné Apple zariadenie, na ktorom som pracoval bol iPhone, iPad a iMac. Ako Notebook som posledné 3 či 4 roky používal istú verziu HP ProBook, ktorý som dostal na paušál k telefónu v Telekome zadarmo. Počítač to bol narovinu strašný, no aj keď bol pomalý, mal zlý displej a rozmery oproti MacBooku ako vozidlá Mini voči sedmičkovému bavoráku, bol spoľahlivý.

Za celé roky používania som s ním nemal jediný problém a tento článok opäť píšem na tomto zastaralom žrebcovi. Prečo? MacBook mi v poslednej dobe nejako blbol. Trošíčku mi jednoducho sekal a batéria odchádzala o čosi skôr ako by bolo obvyklé. To som samozrejme bez problémov prekúsol, nakoľko som už na podobné správanie zvyknutý z ostatných počítačov a nebolo to zase nič strašné.

S týmto práve trpím, HP ProBook - svetapple.sk
S týmto práve trpím, HP ProBook – svetapple.sk

Posledne sa mi ale stalo niečo, čo som vôbec nečakal, že sa vôbec môže stať a ak aj áno, určite nie po pol roku používania. Jeden večer som svoj MacBook klasicky zatvoril, napojil na nabíjačku a svoju myseľ odložil do perín aby som mohol pokojne spať. Bol to naozaj príjemný spánok no ráno ma nepekne prekvapil nefunkčný TrackPad. Jasné, systémová chyba, všetko som reštartoval, dokonca niekoľko krát, no TrackPad jednoducho prestal fungovať.

Trackpad - svetapple.sk

O to viac ma zaujal tento problém, keď som si uvedomil, že mám ešte klasický “mechanický” TrackPad a nie ten nový s technológiou Force Touch. Poviem si nevadí, môže sa stať, počítač som používal aj naďalej, že ho odnesiem do servisu o pár dní, no musel som to urobiť predčasne. Behom dvoch dní totiž prestala fungovať aj klávesnica. To ma už naozaj nahnevalo a tak je momentálne MacBook na reklamácií.

Čím ma ale na Apple teda takto sklamalo? Toto určite nie je nijakým spôsobom príjemné ale zasa nejde o nič, prečo by som si mal robiť voči jablkovej firme akékoľvek urýchlené závery, veď stať sa môže všeličo. V mojom prípade však nejde o prvý prípad, kde by som mal problém s nekvalitnou výrobou ešte v záručnej dobe.

Pred dvoma rokmi som totiž reklamoval iPhone 5S, pretože mi z jeho displeja vytekalo lepidlo a displej začal akosi podozrivo vyliezať von, koniec koncov, bol o tom aj článok a môžeš si ho prečítať tu. Pred tým som reklamoval iPhone 4S, kvôli fľakom na displeji a nefunkčnej Wifi a ešte pred tým som sa pokúsil reklamovať môj rozpadnutý iPhone 3GS, ktorý sa mi doslova rozsypal vo vrecku, no žiaľ vtedy mi reklamácia neprešla.

iPhone 3GS mi popraskal vo vrecku - svetapple.sk
iPhone 3GS mi popraskal vo vrecku – svetapple.sk

Minulý rok som si zadovážil iPhone 6 Plus a druhý zakladateľ Svetapple Juraj zase iPhone 6, oba telefóny mali ostré zaoblené hrany, menší z dvojice aj nepríjemne ostrú vytŕčajúcu šošovku fotoaparátu a okrem pukajúceho Touch ID aj displej, ktorý “kliká”. Tento rok mám pri iPhone 6S Plus rovnaký problém.

Nie som osoba, ktorá podobné problémy vyslovene vyhľadáva ale povedzme si na rovinu, určite to nie je nič príjemné a zariadenia za také peniaze by mali byť v 100% stave. Apple ma teda trošíčku sklamalo so svojou kvalitou a kvalitou produktov. Vyzerajú fantasticky, používajú sa fantasticky, no sú náchylné na problémy z výroby.

Samozrejme Apple budem milovať aj naďalej, nič lepšie zatiaľ nepoznám, len ma veľmi mrzí, že najviac takú úžasnú spoločnosť, minimálne v mojich očiach zrádza spoľahlivosť.

iPhone 6 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.