Analytická spoločnosť Counterpoint Research zverejnila svoju poslednú štúdiu, v ktorej ukazuje zaujímavý vývoj na trhu s prémiovými smartfónmi. Zariadenia, ktorých veľkoobchodná cena štartuje na hranici 600 $ bez dane totiž podľa posledného výskumu dosiahli až o 6 % vyššie tržby oproti predošlému roku. Výrobcovia vďaka tomu oslavujú nový rekord.

Uvedený trend je ešte pozoruhodnejší, keď ho začneme porovnávať s globálnym trhom so smartfónmi, pri ktorom už celé mesiace, či dokonca roky, zaznamenávame nepríjemný pokles. V roku 2023 však prémiový segment mobilných zariadení dokázal obsadiť až štvrtinu celosvetového predaja smartfónov a zároveň spoločnostiam zabezpečil cca 60 % všetkých tržieb. Ide teda o sektor, ktorý je podľa uvedených dát na vzostupe. Deje sa to v čase, keď trh bojuje s nepríjemnou stagnáciou.

Ku celej téme sa vyjadril aj senior analytik Varun Mishra zo spoločnosti Counterpoint Research, podľa ktorého je hlavným faktorom tohto rastu zmena v nákupnom správaní a vzorcoch spotrebiteľov.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ľudia začali oveľa viac preferovať kvalitné produkty s dlhodobou hodnotou a už im nevadí si za to výrazne priplatiť. V skratke by sme teda mohli napísať, že legendárna hláška „Sme príliš chudobní na to, aby sme si kupovali lacné veci“ je v súčasnosti trendom pri výbere nového mobilného zariadenia.

Vlajkové lode smartfónov sú synonymom technologického pokroku 

Pokiaľ sledujete trh s mobilnými zariadeniami, určite nám dáte za pravdu, že najnovšie vlajkové lode sú synonymom technologického pokroku a taktiež s nimi majitelia získavajú akýsi vyšší spoločenský status. Deje sa to najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.

Celej veci pomáhajú aj rôzne akcie, pomocou ktorých sa snažia výrobcovia a predajcovia tieto zariadenia dostávať medzi svojich zákazníkov v ešte väčšej miere. Spomeňme napríklad výhodné možnosti financovania, výmenné akcie „starý za nový“ s dodatočnou zľavou a podobne. Vlajkové lode sú navyše v poslednom čase pre ľudí dostupnejšie.

Absolútnym lídrom trhu je v tejto oblasti aj naďalej spoločnosť Apple, ktorá si drží až 71 % podieľ na trhu. Ten však mierne klesol (medziročne o 4 %) z dôvodu rastúceho vplyvu spoločnosti Huawei na čínskom trhu a taktiež úspechu spoločnosti Samsung so sériou Galaxy S23 a so skladacími smartfónmi.

vlajky predaje
Zdroj: Counterpoint Research

Pokiaľ sa na celú vec pozrieme z geografického hľadiska, medzi kľúčové trhy rastu prémiového segmentu patria krajiny, ako Čína, západná Európa, India a regióny Blízkeho východu a Afriky.

Prečítajte si tiež  Natáčajte s iPhonom videá, ako profesionál. Stačí poznať tieto triky

Drobnou čerešničkou na záver je fakt, že absolútne najviac sa darí takzvanému ultraprémiovému segmentu, kde spadajú zariadenia s veľkoobchodnou cenou na úrovni 1 000 $ a viac bez DPH. Až 1/3 predajov spomedzi všetkých prémiových zariadení predstavovali smartfóny, ako iPhone 14 Pro Max / 15 Pro Max, či Samsung Galaxy S23 Ultra.

Aktuálne trendy sú tiež dôkazom, že prémiový segment smartfónov bude naďalej dominovať a predbiehať globálny trh. Všetko budeme sledovať a postupne vás informovať.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -