Pred pár dňami sme prišli s informáciu, že EU chce opäť otvárať tematiku, ktorá sa týka zjednocovania káblov pre naše mobilné zariadenia. Niečo podobné sa dialo už v minulosti a Apple to ostro kritizovalo. Spoločnosť neostáva potichu ani v roku 2020, kedy sa k tomu „staro-novému“ návrhu už stihla vyjadriť.

Spoločnosť Apple je proti zjednoteniu káblov vrámci Európskej únie.

Sen zaviesť jeden druh kábla pre všetky mobilné zariadenia predávané vrámci EU majú niektorí politici európskeho parlamentu už roky. O podobnom návrhu sa hlasovalo aj v minulosti. Nič podobné ale nikdy neprešlo. Aj preto môžeme na iPhonoch či iPadoch veselo používať Lighnting zatiaľ čo konkurencia vo veľkom prechádza na USB-C.

Dnes sme sa dokonca dozvedeli stanovisko Apple na danú problematiku. Firma sa vyjadrila veľmi tvrdo voči požiadavkám Európskeho parlamentu a myslí si, že to nie je správne. Z jej vyhlásenia môžeme vycítiť to, že sa proti takémuto konaniu bude brániť všetkými možnými cestami v prípade, že ho napokon politici odsúhlasia. Mohlo by jej to spôsobiť veľké problémy.

„Apple predstavuje inováciu a veľmi sa stará používateľský zážitok svojich zákazníkov. Sme presvedčení, že regulácia, ktorá núti súlad medzi typom konektora zabudovaného do všetkých inteligentných telefónov, viac potláča ako povzbudzuje inovácie a poškodzuje spotrebiteľov v Európe a tiež jej hospodárstvo.“ – uviedla spoločnosť exkluzívne pre redakciu cultofmac.

Tim Cook - svetapple.sk
Spoločnosť Apple je proti zjednoteniu káblov vrámci Európskej únie. – svetapple.sk

Podobné vyhlásenie priniesla spoločnosť už v minulosti

Ak by sme sa mali vrátiť v čase, v podstate sa jedná o veľmi podobné stanovisko ako pred rokmi, kedy EU chcela zaviesť podobný zákon. Pre Cupertinského giganta je takáto regulácia nepredstaviteľná. Jeho telefóny používajú originálne koncovky už od nepamäti. Súvisí to čiastočne aj z ich bezpečnosťou.

Netreba okrem iného zabudnúť spomenúť aj fakt, že v tomto prípade sa jedná o lightning káble pre milióny iPhnov, ktoré boli predané od roku 2012-2020. Pred tým sme mali k zariadeniam klasické 30-pinové konektory a tie sa používali v rokoch 2007-2011. Dá sa teda povedať, že Apple je v tomto smere veľmi jednotné. Pre celé produktové línie používa jeden jediný konektor. Ten je navyše medzi ľuďmi veľmi populárny.

Konkurencia za rovnaký čas vystriedala hneď niekoľko rôznych koncoviek až kým sa nedostala ku tej (dnes) najpopulárnejšej, USB-C. Netvrdíme, že je to zlé riešenie, to vôbec nie. iPhone by s ním mohol prísť v budúcnosti pokojne tiež. V dnešnej dobe ho už používame napríklad aj v iPade Pro 2018.

Prečítajte si tiež  Apple chce pridať do Apple Watch kameru. Nachádzať sa má na veľmi netradičnom mieste

Naozaj si ale nemyslíme, že by sa niečo zmenilo, keby v EU prejde takéto nariadenie. Káble bude stále potrebné kupovať v rovnakom množstve, líšiť sa bude iba koncovka. Aký to má potom zmysel? Napíšte nám do komentára, čo si myslíte o predmetnom návrhu vy. My sme samozrejme proti.

Spoločnosť Apple je proti zjednoteniu káblov vrámci Európskej únie. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.