Dnes sa Európsky parlament pokúsil obnoviť myšlienku, ktorú presadzoval už dávnejšie. Aby zvýšil pohodlie používateľov a zastavil zbytočné „plytvanie“ chce presadiť to, aby mali všetky smartfóny, tablety a podobné zariadenia rovnaký port. Jedným z navrhovaných je práve koncovka USB-C.

Európsky parlament chce aby mali iPhony vstup USB-C.

Dnešné rokovania Európskeho parlamentu sa môžu vážne dotknúť aj spoločnosti Apple. Politici diskutovali o tom, že by všetky prenosné mobilné zariadenia vrátane iPhonu, iPadu mali disponovať úplne rovnakým nabíjacím vstupom. Všetko vraj s ideou toho, aby používateľom zjednodušili život a zastavili zbytočné plytvanie, ktoré vzniká používaním rôznych druhov káblov.

Niektorí poslanci chcú aby všetci výrobcovia začali používať jeden univerzálny typ nabíjačky, ktorý bude možné pripojiť na všetky v budúcnosti predávané zariadenia. Svedkami niečoho podobného sme mohli byť koniec koncov už v minulosti.

Prečo nie je koncovka USB-C aj pri iPhone 11? Z istého pohľadu to dáva zmysel.
USB-C na 18W nabíjačke k iPhonu 11 Pro – svetapple.sk

Závažnejšieho opatrenia sme sa ale nedočkali. Aj vďaka tomu sa u nás mohol predávať iPhone s koncovkou Lighnitng veselo ďalej. Zákonodarcovia dnes spomenuli, že ideálnym riešením by bolo použitie jednej z koncoviek USB-C, micro-USB či Lighnitng pre všetkých.

Apple sa už k celej situácii vyjadrilo počas minulého roka. Vtedy svetu oznámilo, že podobné riešenie by spomalilo či dokonca zastavilo inováciu a pre životné prostredie by bolo len horšie.

Tomuto vyjadreniu samozrejme rozumieme, pretože sa nikto v Cupertine nechce vzdať originálnej koncovky Lighnitng v iPhone. Tá sa tu nachádza už od roku 2012 a používatelia sú s ňou maximálne spokojní.

O tom ako to celé dopadne bude rozhodovať Európsky parlament už pri jeho následujúcom zasadnutí. Každopádne si myslíme, že ak by zákon prešiel, jediným riešením by malo byť univerzálne USB-C, žiadne iné…

USB-C na miesto Lightningu. Kľúčová zmena príde tento rok. - svetapple.sk
USB-C na miesto Lightningu by dávalo ako jediné zmysel – svetapple.sk

Ideálny štandard je USB-C

Túto koncovku už dnes používa obrovské množstvo výrobcov elektroniky, ktorej by sa mohlo nové nariadenie týkať. Cudzie nie je ani spoločnosti Apple. Nájdeme ho v nových Macoch či dokonca v iPade Pro (11″ a 12,9″). Štandardizovať napríklad micro-USB je v dnešnej dobe už samozrejme hlúposť. Lightning je potom originálna technológia spoločnosti Apple, ktorá ju určite nebude chcieť zdieľať so žiadnymi inými výrobcami.

O tom, že Apple odstráni súčasnú koncovku z iPhonu sa špekulovalo už dávnejšie. Nehovorili sme ale, že by ju malo nahradiť USB-C. Posledné informácie sa týkajú toho, že telefón už nebude mať žiaden port. Budeme ho nabíjať len bezdrôtovo. To je ale vízia, ktorá potrvá ešte niekoľko dlhých rokov (najskôr 2021-2022). Nechajme sa teda prekvapiť, ako to napokon dopadne.

Prečítajte si tiež  OXO Tic Tac Toe: Prvá česká hra pre Apple Watch
USB-C na miesto Lightningu. Kľúčová zmena príde tento rok. - svetapple.sk
Európsky parlament chce aby mali iPhony vstup USB-C. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -