Apple vydalo iOS 13 len 19. septembra a my sme ani sekundu neváhali a okamžite prešli na oficiálnu verziu systému. Dnes, po skoro týždni ale konštatujeme, že systém nie je dokonalý. Stretli ste sa aj vy s chybami v iOS 13?

Stretli ste sa aj vy s chybami v iOS 13?

Samozrejme nechceme tu z toho robiť veľkú aféru. Je pomerne bežné, že po predstavení novej generácie operačných systémov, respektíve po vydaní ich oficiálnych verzii to ešte nie je úplne dokonalé. V tomto prípade je tu však o čosi viac chýb ako by sme očakávali.

Začali by sme v prvom rade galériou fotiek a videí. Tu sme sa stretli s rôznymi problémami hneď na troch zariadeniach súčasne. Najprv nám galéria začala vo veľkom padať na modeli XS z minulého roka. Potom sme si všimli problémy aj na staršom iPhone 7 Plus a napokon aj na iPhone 11, ktorý aktuálne testujeme. Tým sme sa utvrdili, že to nebude všetko úplne s kostolným poriadkom.

Systém nám tiež už niekoľko krát zamrzol. Len podotkneme, že s predošlou verziou iOS 12 a jeho poslednými aktualizáciami sme reálne nezaznamenali absolútne žiadnu chybu. Problematická je aj klávesnica, ktorá sa zvykne zaseknúť na obrazovke v čase, kedy má už zmiznúť alebo sa nezapne vôbec. Každým dňom sa stretneme s nejakou maličkou chybou ale tak to nepovažujeme aktuálne za tak veľký problém.

iOS 13.1 bude dostupný už čoskoro a všetky tieto chyby by mal odstrániť.

Aktualizácia: Apple už medzičasom stihlo vydať aj iOS 13.1. Update sme už nainštalovali a budeme sledovať, či chyby zmizli alebo ostali…

No a hoci by sa to nemalo diať ani na iOS 13, chápeme to. Predsa len je to operačný systém určený pre obrovskú masu používateľov. Nie s každým zariadením je ešte dokonalo vyladený a nie všetky chyby sa muselo podariť odhaliť v beta verziách. Hoci sa nám ich zdá možno až trochu moc, očakávame, že prvá aktualizácia by ich mohla napraviť. Ak by ich aj nenapravila všetky, Apple by ich malo stihnúť napraviť do príchodu iOS 13.1, ktorého aktuálne predstavenie sa očakáva na budúci mesiac.

Mesiac je taká aklimatizačná doba. Myslíme si, že horšie fungujúci iOS počas tohto obdobia dokážu používatelia spoločnosti Apple odstrániť. Na druhú stranu ale nechceme aby sa z iOS 13 stalo niečo, ako iOS 8 pár rokov dozadu. To bol práve veľmi zle vyladený systém, ktorý mal chyby naprieč všetkými zariadeniami, na ktorých mohol bežať. Správne fungoval snáď len na vtedy predstavenom iPhone 6 a iPhone 6 Plus a aj to s rezervami. Ak chce jablková spoločnosť aj naďalej, aby bola vnímaná ako bezproblémová (čo je jeden z atribútov, ktorým stále predbieha Android), musí na iOS 13 poriadne zapracovať.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 2. generácie - poznáme jeho výrobnú cenu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.