Píše a rok 1998 a Apple predstavuje revolučný iMac G3. Počítač, ktorý neskôr zachránil spoločnosť pred koncom. Jeho ikonické priehľadné plastové telo pozná asi každý. Čo by sa ale stalo, keby Apple predstavilo spolu spočítačom aj iPhone. Takto by vyzeral iPhone, 21. rokov dozadu. Čo poviete?

Takto by vyzeral iPhone 21 rokov dozadu.

Pred 21. rokmi bolo v podstate nereálne aby vzniklo zariadenie, ako iPhone. Bola to doba, kedy sa vo veľkom začali rozširovať mobilné zariadenia, nie však smartfóny. Ak by ste si teda predstavovali v roku 1998 iPhone s veľkým dotykovým displejom, asi vás budeme musieť sklamať. Zariadenie by bežalo výhradne na tlačidlách, čo si dnes už pomaly ani nevieme predstaviť. V tej dobe to bol ale štandard.

Omnoho zaujímavejší je ale dizajn takéhoto telefónu. 90. roky boli v tomto smere veľmi pestré a potvrdili to aj produkty samotného Applu. iMac G3 bol teda dosť odvážny kúsok, ktorý okrem farebného plastového tela priniesol ešte aj priehľadný dizajn. Používateľ videl cez jemne matné plastové diely celý hardvér zariadenia. Bolo to prvé zariadenie, ktoré vytvoril Jony Ive v spolupráci so Stevom Jobsom a úspech na seba nenechal dlho čakať.

Úspešný produkt

Počítač ešte v roku 1998 zaznamenal obrovské predaje. Apple v tom čase zažívalo renesanciu. Odkedy Steve Jobs odišiel z firmy až do vtedy, kým sa do nej zase vrátil všetko upadalo. Apple zabudlo na to, čím bolo v minulosti a začalo predstavovať konkurenčné zariadenia ostatným značkám. Problémom ale bolo, že tieto zariadenia ani nebývali také dobré ako od konkurencie avšak stáli násobne viac (fotoaparát či herná konzola).

To bolo treba okamžite zmeniť a hoci už podľa analytikov bola spoločnosť veľmi blízko bankrotu, dostala sa z toho. To, že sme nevideli iPhone už vtedy alebo skôr ako v roku 2007, je celkom pochopiteľné. Nebol pre neho ten správny čas. To isté Apple uviedlo aj pri iPade, ktorý začal byť vyvíjaný ešte skôr ako iPhone (údajne už okolo roku 2004).

Ak by teda Apple predstavilo v roku 1998 iPhone v dizajne počítača Macintosh, zas tak veľa by svojim používateľom ponúknuť nevedel. Problémom by navyše bola jeho astronomická cena a silná konkurencia, ktorá zvládala všetko ale lacnejšie.

Takto by vyzeral iPhone 21 rokov dozadu. Čo poviete? - svetapple.sk
Takto by vyzeral iPhone 21 rokov dozadu. Čo poviete? – svetapple.sk

zdroj: concept.phones

ZDROJconcept phones
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here