Richard Howarth je meno, ktoré ste ešte asi ani nepočuli. Spravil však niečo, čo ste určite už v minulosti držali v ruke a poväčšine aj vlastnili. Toto je tvorca legendárneho iPhonu 4, ktorý prišiel ako jeden z prvých smartfónov s takým spracovaním, aké na rok 2010 nebolo vôbec bežné. Na obidvoch stranách zariadenia sa nachádzalo sklo a v strede ho spájal elegantný kovový pásik!
Richard Howarth
Pokiaľ spojíme slovíčko dizajnér a Apple, pravdepodobne nám takmer vždy vzíde na um Johny Ive, ktorý spotrebnej elektronike dodáva dušu už niekoľko desaťročí. Avšak nikdy by nič nešlo bez jeho skvelého tímu, ktorý si ešte v 90. rokoch 20. storočia zostavil a zotrval s ním dodnes. Jedným z členov tohto tímu je napríklad aj Richard Howarth, ktorý v súčasnosti pracuje na poste vrchného dizajnéra hardwéru a v spoločnosti Apple pracuje už takmer 20 rokov!
Práve toto je človek, ktorý prišiel s ikonickým dizajnom, alebo skôr možno tvarom, niekdajšieho iPhonu 4 a iPhonu 4S, ktoré sú mnohými dodnes považované za najkrajšie iPhony, ktoré boli doposiaľ predstavené. To však ani zďaleka nie je všetko, na čom sa Howarth podieľal. Svoj talent prejavil aj pri mnohých iných produktoch spoločnsoti, ako napríkald na počítačoch Mac, iPodoch alebo iných generáciách iPhonu.
Kariéra
Richard sa narodil v Zambii a aj napriek tomuto faktu je človekom hovoriacim britským prízvukom. V roku 1993 sa mu podarilo úspešne ukončiť dizajnérsku školu v Londýne. Avšak už v týchto časoch mal za sebou jeden zo svojich prvých úspechov, ktorým bol Walkman spoločnosti Sony, v ktorej počas pobytu v Japonsku praxoval. Tento Walkman mal názov Telephatik Fish. Po čase sa presťahoval do Bay Area, kde v tej dobe začal pracovať pre spoločnosť IDEO (poradenská firma v oblasti dizajnu). V roku 1996 si Johny Ive ako jeden z hlavných dizajnérov spoločnosti Apple potreboval zostaviť tím, ktorý sa bude podieľať na vytváraní tých najúžasnejších produktov na svete. Práve preto zamieril do spomínanej spoločnosti IDEO a Howatha prelanáril do Apple.
Od tejto doby pracuje Howarth pre jablkovú spoločnosť a okrem toho, že mal v nej už od začiatku veľmi dôležitú a vysoko postavenú funkciu, vytrval v nej až doteraz. Sám Johny Ive o ňom doteraz vždy hovoril len v superlatývoch, v ktorých sa snažil zdôrazniť jeho talent ale aj to, že vie byť skvelým priateľom.
Produkty
Howarth pracuje v spoločnosti Apple viacmenej 19 rokov a počas jeho naozaj dlhej kariéry mal možnosť podielať sa na tých najúžasnejších produktoch vôbec. Patrí medzi ne dnes už legendárny iPod prvej generácie, prvý iPhone, PowerBook G4 Titanium, Plastové MacBooky. Skrátka obrovská rada produktov, ktoré zažili neuveriteľne veľký úspech a ľudia ich dizajn milovali.
Vývoj iPhonu 4
Ako sme už spomínali vyššie, Richard sa podieľal aj na dizajne prvého iPhonu, ktorý sa na verejnosť dostal už v roku 2007. Vtedy viedol svoj vlastný tím, ktorý vyvinul dva prototypy. Prvým bol „Extrudo“, čo bol vlastne koncept, v ktorom bol použitý extrudovaný hliník. Druhým bol „Sandwich“, ktorý pozostával z oceľového rámčeku a dvoch plastových sklíčok. Tento prototyp bol označovaný ako P1 a svetlo sveta uzrel v roku 2010, kedy ho spoločnosť Apple predstavila pod názvom iPhone 4 a o rok neskôr ako iPhone 4S.
Apple však tento prototyp nepredstavil tak, ako ho Richard navrhol a plastové sklíčka nahradil odolným sklom, celkový dizajn zariadenia bol omnoho exkluzívnejší ako na koncepte, ktorý vytvoril Richard a jeho tím. Apple mal problém s tým, že kvôli náročnosti dizajnu tu vznikal problém s výrobou tohto zariadenia. Avšak jeden z najväčších problémov bola hrúbka. Apple v roku 2010 stále nevedelo vyrobiť smartfón dostatočne tenký na to aby mohol vyzerať dobre.