Apple nás nedávno potešil predstavením novinky v podobe štvorpalcového iPhonu SE. Mnohých to potešilo, iným zas Apple urobilo vrásky na čele, keďže od iPhonu SE očakávali viac. Nepochybne aj preto, že Apple opäť použil najmenšiu variantu pamäte 16 GB, čo mu je už dlhý čas vyčítané.

Aká je skutočná cena vyššej pamäte iPhonu?

Každý iPhone, ktorý bol a je predávaný je dostupný aj v 16 GB variante, ktorá je v dnešnej dobe skutočným minimom používateľa, ktorý chce mať vo svojom zariadení nielen dostatok aplikácií, ale aj videí či fotiek.

- Reklama -

Zvýšenie rozlíšenia videa, ktoré je aktuálne v rozlíšení 4K je síce potešujúce, ale ak chceš mať v iPhone takýchto 4K videí viac, je to už problém, keďže veľkosť tohto videa je obrovská, v porovnaní s klasickým rozlíšením Full HD.

Riešením však môže byť aj cloudové úložisko v podobe iCloud Fotoknižnice, do ktorej bude všetok obsah iPhonu a aj 4K videá nahraný. Problémom však môže byť nielen veľkosť, ale aj sťahovanie tohto videa.

Od iPhonu SE sa očakávalo, že cena bude podobná ako pri predstavovaní v USA, konkrétne 399 dolárov. Bohužiaľ sa tak nestalo a 16 GB model iPhonu SE začína na približne 479 €.

Je to podstatne menej ako pri iPhone 6S za 16 GB, avšak treba brať do úvahy aj trojročný dizajn, ktorý však ukrýva súčasný výkon iPhonu 6S. Je zaužívané, že každý vyšší model je drahší v priemere o 100 €, to znamená, že 64 GB bude stáť 579 € a 128 GB 679 €.

Všetko za 12 dolárov

Prečo je táto suma vyššia o 100 €, keď podľa analytika Wayna Lama zo spoločnosti HIS Technology stojí Apple zvýšenie zo 16 na 64 GB len 12 dolárov? Je to samozrejme vec zisku a zo spomínaných 100 € je zisk pre Apple 88 dolárov. Úprimne, je to smutné, že spoločnosť, ktorá zarába neskutočné peniaze takto “okráda” svojich zákazníkov.

Už samotná výroba iPhonu je o niekoľko sto eur nižšia ako je predajná hodnota a tento cenový rozdiel pri modeloch je šokujúci. Takže, 12 dolárov (v prepočte 10,62€) je skutočná hodnota, ktorá ťa delí od vyššej pamäte v iPhone.

iPhone-SE-slashgear-FB

Zdroj: bgr.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -