Určite si sa niekedy zamyslel nad tým, za koľko Apple asi nové iPhony vyrába, keď si ich môže dovoliť predávať tak draho. Sú tu desiatky komponentov najrôznejšieho druhu a je jasné, že mnohé z nich sú aj pre samotnú spoločnosť relatívne drahé. Pozri si, koľko stoja jednotlivé iPhony na výrobu a za koľko sa predávajú. Koľko Apple zarobí na jednom predanom kuse a prečo je to vlastne v poriadku. 

Výrobné náklady

Toto je veľmi často diskutovaná téma, ktorá sa týka najmä nových iPhonov. Vieme, že Apple tu dokáže zaorbiť nehorázne peniaze ale zadarmo to určite nie je. Radi by sme totiž pripomenuli, že hoci ťa čiastky nižšie trošku zarazia, treba myslieť na to, že v nich nie sú zarátané náklady na vývoj, marketing či dopravu. Aj to sú obrovské položky, ktoré sa dajú rozrátať na každý jeden predaný model. Samotné doručenie prebieha výhradne letecky, to aby boli všetky iPhony presne tam, kde majú byť hneď v prvý deň predaja. Dôležité je podotknúť aj to, že samotná výroba iPhonu si žiada platenie rôznych daní či pracovníkov vo Foxconne, niekto predsa musí súčiastky spojiť dokopy. Napokon je tu posledná časť a to je vývoj.

- Reklama -

Navrhnúť všetko tak aby to fungovalo po dizajnérskej a inžinierskej stránke môže byť vôbec najťažšie a najdrahšie na celom iPhone. Apple si za to všetko ale nechá poriadne zaplatiť a je to vlastne v poriadku. Nespomenuli sme ešte marketing. Aj ten niečo stojí, tvorba reklám, plus ich vysielanie v televízií robí obrovský náklad. Pozri sa teda na následujúcu cenu s poriadne otvorenými očami.

iPhone - svetapple.sk

Cena

Poďme k tomu najdôležitejšiemu, k finálnej cene nového iPhonu. Tá môže byť rôzna, závisí na modeli a úložisku. Je celkom logické, že model 8 Plus 256GB stojí omnoho viac ako model 8 so 64GB pamäťou. Takto to vyzerá podľa výskumu spoločnosti IHS Markit. Vo firme zistili, koľko Apple približne zaplatí za komponenty do nového iPhonu:

  •  iPhone 8 so 64GB pamäťou vyjde na zhruba $247,51 (cca 206€)
  • iPhone 8 Plus so 64GB pamäťou vyjde na zhruba $288,08 (cca 240€)

Pokiaľ ide o komponent samotného úložiska, ten stojí približne $25 (21€) čo sa týka 64GB verzie. Ak by si chcel 256GB verziu, Apple za ňu zaplatí o $20 viac, čiže $45 (38€). Marža je teda obrovská. Samotné produkty sú ale fantastické a tak to má byť!

Nakoniec už len pridávame ceny iPhonov u nás:

  • iPhone 8 64GB – 799€
  • iPhone 8 256GB – 969€
  • iPhone 8 Plus 64GB – 909€
  • iPhone 8 Plus 256GB – 1089€
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.