Tento týždeň sa mnohým zmenil pohľad na ovládanie ich iOS zariadení, kvôli veľkej aktualizácii iOS 10, ktorú Apple verejne sprístupnilo 13. septembra 2016. Inštalácii však predchádzali aj mnohé problémy so sťahovaním alebo aktivovaním zariadení. Dúfajme, že je to už v poriadku a ak si počkal s inštaláciou, teraz je na to vhodný čas.

TOP 10 funkcií v iOS 10

V iOS 10 je toho veľa, čo sa ako-tak zmenilo. Či už ide o nastavenia prístupnosti, organizovanie hudby alebo triedenia fotiek, na zmeny prídeš vtedy, ak iOS 10 budeš používať. My ti však prinášame desať funkcií, ktoré si všimneš okamžite a možno nebudeš vedieť, ako ich vypnúť alebo upraviť.

- Reklama -

1. Odomykanie

Spôsob odomykania iPhonu sa v iOS 10 zásadne zmenil. Nenájdeš tu už totiž staré známe gesto „Odomknúť posunutím“, ale Odomknúť stlačením tlačidla Domov. Veľa ľudí to môže zaraziť, prečo je to tak a rovnako sa zmenil spôsob zadávania hesla pri zapnutom Touch ID. Ponovom sa ti ponuka zadania hesla objaví až vtedy, ak priloženie prsta a odomknutie nebude úspešné päť krát. Až vtedy je možné, teda nutné zadať tvoje štvor alebo šesť-miestne heslo. Samozrejme, ak vypneš odomykanie iPhonu pomocou Touch ID (Nastavenia > Touch ID a Kód > Odomykanie iPhonu) heslo sa ti ponúkne hneď už po priložení prsta alebo stlačení tlačidla Domov.

Keďže odomykanie je prednastavené s nutnosťou stlačenia tlačidla Domov, čo môže byť občas nepraktické, aj toto môžeš vypnúť. Po vypnutí sa iPhone odomkne hneď po rozpoznaní odtlačku, bez potreby stláčania Domova (Nastavenia > Všeobecné > Prístupnosť > Tlačidlo Domov > Aktivovať priložením prsta). Nedaj sa však zmiasť, pretože aj po vypnutí bude na zamknutej obrazovke rovnaký text, teda Odomknúť stlačením tlačidla Domov.

2. Večierka

Celá aplikácia Hodiny zmenila dizajn a celá je ponovom v čiernych farbách. Okrem zmenenej farby tiež pribudla nová funkcia v podobe budenia, pripomenutia času spánku a aj sledovania spánku. Toto všetko nájdeš v strede dolnej lišty, v karte Večierka. Tá ti ľahko a prehľadne pomôže nastaviť čas večierky a budíčka posúvaním ovládača po ciferníku. Na výber máš aj nastavenia opakovania, pripomienky večierky, hlasitosti budíka a taktiež aj nových zvukov večierky. Analýzu spánku zobrazíš posunutím dole, no sledovanie spánku funguje len pri večierke a nie pri klasickom budíku.

3. Fotky a Kamera

Aj Fotky prešli malými zmenami, ktoré si na prvý pohľad možno ani nevšimneš. Sú nimi Spomienky, ktoré ti budú pravidelne ponúkať záznamy tvojich spomienok na základe polohy, dátumu a momentov. Upravovať ich môžeš podobne ako v iMovie, výberom témy videa, hudba a pod. Zmenilo sa aj vyhľadávanie vo fotkách, ktoré je viac intuitívne už od prvého písmenka. Vyhľadávať môžeš nielen v posledných miestach ale aj podľa slov, napr. pes, hory, západ slnka. Kamera má tiež pár noviniek, v ktorej nájdeš tlačidlo filtrov v hornej lište a naopak prehodenia kamery vedľa spúšte. V editore pribudlo ovládanie odleskov a taktiež aj filtre pre Live Photos alebo vylepšená automatická úprava. Zo zamknutej plochy je prístup ku kamere zmenený a už ju nezapneš posunutím obrazovky nahor. V iOS 10 kameru zapneš posunutím zamknutej obrazovky doľava.

4. iMessage

Pravdepodobne najväčšie zmeny sa dotkli správ iMessage, ktoré prinášajú nové gestá ovládania, Digital Touch, efekty odosielania, rýchle reagovanie na správy, písanie rukou v zobrazení na šírku alebo nálepky. Práve nálepky sú zaujímavé v tom, že kvôli nim spolu s novými aplikáciami pre iMessage (hry, klávesnice) Apple vytvorilo vlastný App Store.

5. Nastavenia

K možnostiam nastavenia iPhonu pribudlo zopár nových, ktoré si zrejme všimneš až po dôkladnom skúmaní. Medzi nimi sú napr. nastavenia hlásení, displeja a jasu spolu s funkciou Zdvihnutím zobudiť (teraz len pre iPhone 6s, 6s Plus & SE). V časti Všeobecné je toho už štandardne najviac, kde nájdeš možnosť vypnutia návrhov aplikácií v multitaskingu (Handoff), nastavenia slovníka, lupy, zväčšovania, reči a čítania obrazovky, nastavenia tlačidla Domov alebo klávesnice. Po aktualizácií sa niektoré nastavenia zvyknú obnoviť, preto si ich prever (napr. nastavenia súkromia, lokalizačných služieb, zachovania normálnej fotky pri HDR, atď.).

6. Game Center

Ak si náruživý hráč hier v iPhone, v iOS 10 už aplikáciu Game Center nenájdeš. Jej obsah bol premiestnený do nastavení iPhonu (Nastavenia > Game Center), kde nájdeš len základné informácie o svojom konte. Nenájdeš tam ani odoslanie pozvánok do hier. To je nahradené odoslaním pozvánky cez App Store prostredníctvom odoslania iMessage.

7. Hudba a Apple Music

Aplikácia Hudba prešla menšou zmenou dizajnu, no po funkčnej stránke získala viac prehľadnosti a lepšieho ovládania prehrávania či organizácie tvojej stiahnutej hudby. Apple Music je ponovom viac prispôsobená k tvojmu obsahu a záujmom a tak ti sú ponúkané relevantnejšie playlisty či mixy.

8. Zdravie

Sledovanie tvojej aktivity alebo zdravia je ukryté v lepšie organizovanej aplikácii Zdravie, ktorá ponúka viac faktorov sledovania, lepšie prepojenie s Apple Watch a už aj spomínanú analýzu spánku. Spolu s pridanými videami v slovenčine v zobrazení karty Zdravotné dáta, je aplikácia viac využiteľná a prehľadné grafy podľa dňa, týždňa alebo roka sú viac prepracovanejšie a aj zaznamenané dáta viac detailnejšie. Určite si nezabudni aktualizovať aj svoje Zdravotné ID.

9. Mapy

Neslávne slávne mapy od Apple sav porovnaní s predošlou verziou trošku pochlapili a sú o trochu viac bohatšie na miesta. Avšak už oveľa skôr sme ti priniesli informáciu o tom, že ich aktuálnosť je stále nízka, čo svedčí o tom, že Apple svoje mapy jednoducho často neaktualizuje. Aj napriek tomu, že v iOS 10 je v mapách viac nástrojov, diaľnica D1 pri Levoči je v nich stále neúplná a tak spoľahlivosť na cestách je otázna. Nedávno však pribudla funkcia sledovania premávky, no tá je dostupná len obmedzene.

10. Ovládacie centrum a centrum hlásení

Posledná desiata vec, ktorá je v iOS 10 najviac zmenená sú dve centrá – centrum ovládania a hlásení. Centrum ovládania je v iOS 10 rozdelené na dve časti, prvá na samotné ovládanie funkcií iPhonu (letový, wi-fi, Bluetooth, nerušiť, otáčanie obrazovky, jas, AirPlay, AirDrop, Night Shift, svietidlo, stopky, kalkulačka a kamera) a druhá výhradne na ovládanie a prehrávanie hudby na iPhone alebo inom zariadení. Praktickosť tohto riešenia necháme na tebe no občas sa ti môže stať, že namiesto vypnutia hudby stlačíš tlačidlo AirPlay alebo AirDrop.

Centrum hlásení je tiež vynovené a okrem posledných hlásení obsahuje aj vynovené widgety nielen od Apple ale aj od iných aplikácií z App Store. V zobrazení widgetov tiež nájdeš aj Spotlight vyhľadávanie, deň, dátum a úplne dole tlačidlo Upraviť, kde si widgety upravíš.

iOS 10

Najnovší iOS bol možno pre mnohých sklamaním už od začiatku, iní si ho obľúbili hneď. Je na každom, či si na novinky zvykne alebo nie, no každopádne si na to bude musieť raz zvyknúť, ak nechce prísť o nové funkcie a dôležité aktualizácie v budúcich verziách. To, či Apple pridá do iOS napr. dark mode alebo prispôsobiteľné centrum ovládanie uvidíme. Veľa ľudí by to privítalo a Apple snáď raz vypočuje svojich zákazníkov a do operačného systému, ktorý používame každý deň pridá to, čo ľudia naozaj chcú.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -