Spoločnosti Apple sa jedna vec uprieť nedá. Aj keď sú jej produkty v porovnaní s konkurenciou poväčšine drahšie, určite sú trvácnejšie a zároveň si lepšie držia hodnotu. iPhone je osobný produkt, ktorý si človek kupuje na niekoľko rokov a ešte aj potom ho dokáže predať druhému majiteľovi, pričom životný cyklus zariadenia často končí až pri majiteľovi treťom.

Ak sa teda pýtate, či sa oplatí kúpiť si starší model iPhonu, aj keď už Apple predstavilo ten novší, odpoveď je v podstate jednoduchá. Začať by sme mohli medzigeneračnými aktualizáciami, na ktoré väčšina fanúšikov značky nadáva. Určite ste si všimli, že Apple robí vizuálne, ale aj technické zmeny pri iPhone len veľmi sporadicky. Vždy predstaví nový iPhone, ktorý je však iba v niekoľkých veciach lepší ako ten starý a výmena po dvanástich mesiacoch tak nedáva veľký zmysel.

Stačí sa pozrieť na iPhone 12, ktorý dnes po kliknutí na tento odkaz kúpite už za 540 €. Tento model má už hranaté telo, OLED displej s ochranou Ceramic Shield či dvojicu veľmi kvalitných kamier v zadnej časti. Navyše je tu aj výkonný procesor A14 Bionic (5 nm), podpora pre MagSafe nabíjanie a veľa ďalšieho.

iPhone 12
Zdroj: YouTube / Digital Amusers

Ide o zaujímavý hardvér, ktorého nákupom ešte ani dnes nič nepokazíte. Oproti novému iPhonu 15 však ušetríte približne 400 €, čo je už poriadny balík peňazí.

iPhone 12 vám bude navyše spoľahlivo fungovať ešte aspoň 2 – 3 roky s najnovšími aktualizáciami softvéru a aj po tomto čase ho možno za 150 – 200 € predáte. Inými slovami vás bude stáť tento smartfón na obdobie 36 mesiacov asi 300 € a to je z nášho pohľadu vynikajúce.

Ešte sú tu minimálne dva ďalšie „staré“ iPhony, ktoré dávajú zmysel 

iPhone 13
Zdroj: YouTube / Spixel / Unsplash / Faraz Arshad (úprava redakcie)

iPhone 12 bol uvedený ako príklad azda najstaršieho iPhonu, ktorý sa vám dnes za zvýhodnenú cenu oplatí kúpiť a nesklame vás. Stále sú tu, ale ešte ďalšie dve generácie, nad ktorými sa z nášho pohľadu určite oplatí porozmýšľať.

Napríklad taký iPhone 13 má kvalitnejšiu stabilizáciu obrazu na úrovni senzorov, menší výrez pre Face ID, lepšiu výdrž batérie a hlavne výkonnejší procesor A15 Bionic (5 nm). Zariadenie tiež disponuje jasnejším displejom, pokrokovejšími funkciami fotoaparátu či podporou Cinematic režimu natáčania videa.

Aj keď si iPhone 13 zaobstaráte dnes, dva roky po uvedení na trh, môžete mať istotu, že vám bude verne slúžiť ešte aspoň 3 – 4 roky. Iste, novšie modely sú o čosi lepšie vybavené, no pri tomto smartfóne vám nebude absolútne nič chýbať. Po kliknutí na tento odkaz ho získate za 656 € a pozor, aj keď je o viac ako 100 € drahší, než iPhone 12, v tomto prípade už štartujete na 128 GB a nie 64 GB pamäti. To môže byť pre veľa ľudí výhodou.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro s čipom M2 by mohol doraziť už o niekoľko týždňov

iPhone 14 sa možno oplatí menej, ako iPhone 13

iPhone 14 Plus
Zdroj: YouTube / Dion Schuddeboom / GregsGadgets (úprava redakcie)

No a do tretice sa pozrieme na iPhone 14, ktorý nám spoločnosť Apple predstavila iba minulý rok. Tentokrát však nečakane začneme opäť cenou, ktorá po kliknutí na tento odkaz štartuje na úrovni 745 € a podľa nás by ste si mali veľmi dobre zvážiť, či vám to vôbec stojí za to. iPhone 14 je totiž skoro rovnaký, ako o generáciu starší iPhone 13. Samozrejme je, ale výrazne drahší.

Tento model má prakticky totožný dizajn a dokonca aj skoro rovnaký procesor A15 Bionic (5 nm). Líši sa však v trochu výkonnejšej GPU a o 2 GB vyššej operačnej pamäti RAM. Zariadenie tiež disponuje akčným režimom pre natáčanie videa či podporou satelitných volaní a detekciou autonehody. Ináč tu však nie je nič, za čo by sa oplatilo priplácať ďalších cca 100 €.

Na druhej strane môžeme predpokladať, že podpora tohto modelu vydrží ešte o rok dlhšie, ako pri iPhone 13. Ak je pre vás dôležité, aby vám smartfón vydržal čo najdlhšie, toto môže byť lepšia voľba.

Verdikt: Oplatí sa starší iPhone? 

Našu odpoveď už asi poznáte. Samozrejme, že áno. Tieto zariadenia dokážu fungovať mimoriadne spoľahlivo aj celé roky po tom, čo ich výrobca uviedol na trh. Menej náročnému spotrebiteľovi môže byť jedno, že nemá najvýkonnejší procesor na svete alebo výrez Dynamic Island.

Ten kto potrebuje spoľahlivý smartfón na dva roky, ktorý pekne fotí a cez 5G dokáže surfovať na sociálnych sieťach si s chladnou hlavou môže kúpiť napríklad aj iPhone 12 alebo iPhone 13, na ktorých výrazne ušetrí a ktoré mu budú vyhovovať po všetkých stránkach. Pre ktorý model by ste sa rozhodli vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -