Odomykanie iPhonov je veľmi dobrým biznisom. Dôvod je ten, že orgány činné v trestnom konaní sú ochotné zaplatiť obrovské množstvo peňazí za obídenie zabezpečenia zariadenia. Dnes vám ukážeme laboratórium, v ktorom sa odomykanie odohráva. Jeho hodnota je asi 10 miliónov dolárov.

Toto je laboratórium za 10 miliónov dolárov kde vedia hacknúť iPhone.

Následujúce kybernetické laboratórium je navrhnuté tak, aby mohlo byť schopné obísť zabezpečenie iPhonu. Jeho hodnota je podľa Fast Company zhruba 10 miliónov amerických dolárov. Na celú túto poriadne drahú miestnosť dohliada manhattanský okresný prokurátor, Cy Vance Jr.

Pod palcom má aj tím odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, ktorí sa každý deň snažia prekonať protokoly v rôznych modeloch a operačných systémoch iPhonu. Niekedy sa to podarí, inokedy zase nie. Záleží to dosť od modelu a taktiež verzie operačného systému, ktorá sa v ňom nachádza.

Technologicky nabitá miestnosť

Experti majú pri tom k dispozícii celý rad najrôznejších nástrojov, ktoré môžu pri práci používať. Nachádza sa tu aj rádio-frekvenčná izolačná komora. Tá dokáže odstrániť akúkoľvek externú manipuláciu so zariadením, zatiaľ čo sa úradníci činní v trestnom konaní pokúšajú odomknút dané zariadenie.

V laboratóriu sa nachádza aj super-počítač, ktorý je schopný vygenerovať 26 miliónov náhodných prístupových kódov za sekundu. Pracovníci majú v súčasnosti plné ruky práce. Podľa dostupných informácii sa tu nachádzajú tisíce iPhonov, ktoré sú v rôznych štádiách odomykania. Väčšina z nich potom súvisí s vyšetrovaním trestnej činnosti

Toto je laboratórium za 10 miliónov dolárov kde vedia hacknúť iPhone.
Toto je laboratórium za 10 miliónov dolárov kde vedia hacknúť iPhone. – (Fast Company)

Na začiatku je iPhone napojený na počítač

V prvom rade sa zapojí zariadenie k počítaču. Ten sa pokúša v podstate brutálnym spôsobom preniknúť do zariadenia. Napriek tomu, koľko kódov dokáže za sekundu vygenerovať sa to nemusí podariť. Operačné systém iOS majú v rozlišných verziách rôzne spôsoby zabezpečenia.

Môže sa teda stať, že sa sem napríklad nedá zadať toľko kódov a problém je na svete. V texte sa to síce priamo nespomína, ale nepochybujeme o tom, že súčasťou vybavenia je aj krabička za 30 000$, ktorá odomkla iPhone 11 Pro Max.

Okresný prokurátor Cy Vance Jr. je veľkým kritikom spoločnosti Apple. Podľa jeho názoru nie je správne, aby boli zariadenia takýmto spôsobom zabezpečované. Už dávnejšie sám žiadal vládu, aby zaviedla pre spoločnosti ako Apple či Google anti-šifrovacie právne predpisy.

Tie by mali uľahčiť vyšetrovateľom prístup k zariadeniam kedykoľvek budú chcieť (v prípade trestnej činnosti samozrejme). Vance Jr. hovorí, že približne 82% zariadení prichádza do laboratória zamknutých. Odomknúť sa napokon podarí zhruba len polovicu z nich (čo nie je zas až také zlé).

Prečítajte si tiež  Chlapík dal 10 000$ za Mystery Box v Apple Store. Čo dostal?

Najväčším problémom sú časté aktualizácie iOS. Tie sa snažia zabezpečenie vždy nejakým spôsobom vylepšiť. To samozrejme ale komplikuje prácu kybernetickým odborníkom.

Podľa okresného prokurátora väčšina zločincov nepoužíva iCloud účet. To znamená, že ak Apple vláde poskytne údaje, vo veľa prípadoch to ničomu nepomôže. Potom je potrebné priamo sa nabúrať do zariadenia. S tým majú ale vládne zložky problém.

Čo si o tom myslíte vy, malo by Apple zabudovať do iOS aj zadné vrátka? Povedzme, že by šlo len o zariadenia, ktoré by sa predávali v USA. Napíšte nám do komentárov.

Toto je laboratórium za 10 miliónov dolárov kde vedia hacknúť iPhone.
Toto je laboratórium za 10 miliónov dolárov kde vedia hacknúť iPhone. (Fast Company)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.