2iPhone 15 sa v roku 2023 skutočne vydrail

Zdroj: YouTube / Kyle Erickson (snímka obrazovky)

Spoločnosť Apple predstavila v roku 2023 iPhone 15, ktorý prišiel v štyroch samostatných verziách. Poväčšine sa v médiách preberajú drahšie modely „Pro“, ktoré majú viac hardvérových vychytávok, vyšší výkon a celkovo pôsobia zaujímavejšie.

My sa však v tomto článku zameriame na základné verzie iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktoré dávajú z nášho pohľadu v roku 2023 veľký zmysel. Spoločnosť Apple totiž konečne predstavila základné modely, ktoré majú podľa nás veľmi adekvátnu výbavu a postačia drvivej väčšine používateľom, ktorí plánujú nákup nového smartfónu a chceli by si vyskúšať platformu iOS.

Kupovať si o stovky eur drahší model 15 Pro alebo 15 Pro Max by bolo pre väčšinu z nich úplne zbytočné. Oveľa lacnejší iPhone 15 a iPhone 15 Plus je v roku 2023 dokonalou voľbou.

1. Fantastické fotoaparáty s dvoma objektívmi, ale troma režimami fotenia

iPhone 15 a iPhone 15 Pro
Zdroj: Unsplash. / Amanz

Začnime zadným kamerovým systémom, ktorý prešiel pomerne zásadnou zmenou. Tou najväčšou je azda 48 Mpx snímač, ktorý nahradil doteraz zaužívaný 12 Mpx snímač. Apple tiež pre iPhone 15 pripravil špeciálny režim 24 Mpx fotografie, v rámci ktorého získate zábery vo veľmi vysokom rozlíšení, no zároveň vám nezaberú veľa miesta v pamäti.

Okrem toho je fotoaparát v iPhone 15 zaujímavý ešte z jedného dôvodu. Ako sme spomenuli v podnadpise, hoci má len dve šošovky fotoaparátu, snímky môžete zachytávať až v troch samostatných režimoch podobne, ako keby boli objektívy tri. Konkrétne ide o 0,5x, 1x a 2x.

Širokouhlý objektív ponúka možnosť zachytávať zábery buď v klasickom režime alebo s dvojnásobným optickým priblížením. Aj keď to možno nie je žiadna rekordná hodnota, netreba zabúdať, že ešte pred pár rokmi nám v rámci samostatného objektívu perfektne stačila napríklad aj v iPhone 12 Pro.

Pri iPhone 14 samozrejme nemôžeme zabudnúť na špičkovú optickú stabilizáciu senzorov, vďaka ktorej nebude žiadne vaše video roztrasené, či úžasné režimy, ktoré sú zamerané na fotky aj videá. Stačí spomenúť ten filmový, nočný, portrétny atď…

2. iPhone 15 kúpite za výhodnú cenu 

iPhone 15
Zdroj: YouTube / Kyle Erickson (snímka obrazovky)

Toto všetko môžete mať navyše lacnejšie ako minulý rok. Nejde o extrémny rozdiel, no zmena kurzu eura voči doláru spôsobila, že slovenskí zákazníci platia v roku 2023 o čosi menej.

Konkrétne za základný 6.1″ iPhone 15 zaplatíte po kliknutí na tento odkaz len 913 € (bežná cena 949 €). Minuloročný iPhone 14 sa štandardne predával až za 999 €.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?

Ak naopak máte záujem o väčší model so 6,7″ displejom, k dispozícii je iPhone 15 Plus. Túto verziu kúpite po kliknutí na tento odkaz už za 1 050 € (bežná cena 1 099 €). Opäť ide o zaujímavý pokles oproti predchodcovi – iPhonu 14 Plus. Toto zariadenie sa bežne predávalo za 1 149 €, čo bol zrejme aj jeden z dôvodov nízkeho záujmu.

Ďalšie dôvody, prečo si kúpiť iPhone 15 nájdete na nasledujúcej strane →

Späť