Aj napriek tomu, že nám nový iPhone v podstate už kompletne unikol na internet, nič nie je zatiaľ oficiálne, a práve preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete všetko to, čo by sme v ňom mali už v utorok vidieť. Tak sa pohodlne usaďte a prijemné čítanie 🙂

Veľkosť

Začneme hneď úplne tou hádam najdôležitejšou vecou, ktorou je samotná veľkosť zariadenia. To totiž výrazne narastie oproti jeho súčasnej verzii. Má totiž ponúknuť väčší 4,7″ displej, ktorý bude až o 0,7″ väčší ako u jeho predchdcu. okrem toho sa však špekuluje aj o prvom phablete Jablkovej spoločnosti, ktorý by mal ponúknuť až 5,5″ displej, a teda priamu konkurenciu pre Samsung Galaxy Note 4. Predstavenie väčšieho modelu je však veľmi diskutabilné a nie je celkom isté, či ho Apple predstaví na najbližšej konferencií!

iphone_6_1-still003
Nový iPhone bude značne väčší ako jeho súčasná generácia, 5S – svetapple.sk

Displej

Ako už určite vieme, nový iPhone ponúkne podstatne väčší displej ako jeho predchodca. Aj napriek tomu, že presné rozlíšenie ešte nepoznáme, vieme, že to bude retina a hustota pixelov bude presahovať hodnotu 300 ppi. Väčší displej by mal vyhovovať najmä osobám, ktoré žijú v Ázií a pre Apple tvoria veľmi podstatný trh!

iPhone-6-display
Aj napriek tomu, že presné rozlíšenie zatiaľ nepoznáme iPhone 6 určite ponúkne hustotu minimálne 300 ppi – svetapple.sk

Batéria

Čo sa týka batérie v novom iPhone, tak táto téma je rovnako otázna ako predstavenie väčšej 5,5″ verzie iPhonu 6. Rôzne správy totiž hovoria, že batéria neponúkne oveľa väčšiu kapacitu ako tá v súčasnom iPhone 5S, čo znamená, že jeho výdrž bude opäť veľmi podpriemerná oproti konkurencii. Posledný únik však naznačil niečo iné. Naznačil, že v novom iPhone uvidíme batériu s kapacitou až 2915 mAh, čo by mohlo znamenať veľké plus pre Jablkovú spoločnosť!

batterie-2915mah-iphone-6-air-01
Posledný únik poukazuje na batériu s kapacitou až 2915 mAh! – svetapple.sk

NFC

Aj napriek tomu, že ide o službu, ktorú v Coupertine dlhodobo odcudzovali, dnes už je takmer na 100% isté, že ju uvidíme v novom iPhone 6. Bude mať totiž za úlohu vytvoriť bezpečné prostredie pre mobilné platby, ktoré bude zákazník pravdepodobne potvrdzovať pomocou svojho odtlačku prsta alebo lepšie povedané Touch ID.

tZGW.nfc_technology_png
Pomocou nového iPhonu budeme môcť pravdepodobne platiť v obchodoch – svetapple.sk

Fotoaparát

Fotoaparát hrá v iPhone svoju vlastnú, veľmi dôležitú rolu. Množstvo zákazník, ktorí si vyberajú medzi niekoľkými smartfónmi, častokrát presvedčí práve fotoaparát, ktorý musí byť dostatočne kvalitný. Apple do svojich iPhonov dlhodobo montovalo jeden senzor, ktorý časom vylepšovalo. To bolo síce super, no zákazník predsa len už potreboval „niečo viac“. Podľa únikov uvidíme v iPhone 6 pravdepodobne úplne nový senzor, ktorý ponúkne 13 MPx, no nie je vylúčené, že pôjde aj o „len“ 10 MPx. Tento fotoaparát by však mohol obsahovať aj optickú stabilizáciu obrazu, čo by mohlo byť pri fotení alebo natáčaní videa naozaj obrovské plus. Dokonca by sa mala zmenšiť aj slnečná clona, ktorá by bola tento raz len f/1,8. To už naozaj stojí za zváženie no nie?

14988282756_cbe3042364_o
Nový iPhone by mal ponúknuť aj nový fotoaparát – svetapple.sk

Pamäť

Veľa únikov tvrdilo, že základnou pamäťou pre nový iPhone bude až 32 GB. Dnes však tieto správy vyvracajú dôkazy, na ktorých sme mali možnosť vidieť 16 GB pamäťový čip, ktorý patril priamo iPhonu 6. Okrem toho by mal  nový Jablkový telefón ponúknuť aj vrcholovú pamäť po vzore iPadu až 128 GB. Zdá sa však, že tá bude dostupná len pre najnáročnejších, pretože iPhone by v podobnej pamäťovej variante mohol stáť o 300 $/€ viacej ako v základnej verzii! A to je dosť vysoká cena na to, aby si zákazník rozmyslel či radšej nechce konkurenčný telefón s redukciou na Micro SD karty!

iPad-128-GB
Nový iPhone by mal ponúknuť kapacitu až 128GB podobne ako v prípade väčšieho iPadu – svetapple.sk

LTE Advanced (LTE-A)

Jedným z hlavných lákadiel, ktoré predstavilo Apple v dnes už stávajúcom iPhone 5 bolo určite LTE alebo ináč povedané 4G. To totiž umožňovalo jeho majiteľom surfovať po internete až rýchlosťou 100 Mb/s. Aj napriek tomu, že na Slovensku sa ešte len pomaly ale isto táto služba rozbieha, z Coupertina vyjde už iPhone, ktorý bude podporovať prenos dát modernejšou technológiou LTE Advanced, ktorá dokáže ponúknuť až 150 Mb/s.

14988281406_5a555fdf2a_o
V „šestke“ uvidíme pravdepodobne aj LTE-A – svetapple.sk

RAM, Procesor

Doterajšie úniky nám ukazovali to, že nový iPhone ponúkne rovnako ako jeho predchodca len 1 GB pamäte RAM. To však vyvrátili niektorí analytici, ktorí tvrdili, že ponúkne 2 GB. Preto je určenie presnej pamäte momentálne veľmi otázne. Rozhodne by sme však boli za to aby šlo o 2 GB. Čo sa týka procesora,  je jasné, že v novom iPhone uvidíme ôsmu generáciu čipov. Tie majú mať podľa posledných špekulácií takt na 2 GHz a ponúknuť budú môcť buď dve, alebo štyri jadrá.

Apple-A8
V Jablkovej novinke uvidíme samozrejme aj čip s označením A8 – svetapple.sk

Materiály

Ďalšia vec, ktorá je pri predstavovaní nového iPhonu veľmi dôležitá, sú aj samotné materiály, ktoré budú použité na jeho výrobu. Práve to je totiž jeden z aspektov, ktorý zvyknú robiť toto zariadenie naozaj neodolateľné a prinášajú majiteľovi akýsi luxus. Na nový iPhone budú použité pravdepodobne rovnaké materiály ako na jeho predchodcovi. To znamená, že zozadu pôjde o hliníkové šasi v troch farebných variantoch. Space Gray, Silver a Champange Gold. Na šošovke fotoaparátu a taktiež na senzore odtlačkov prstov Touch ID uvidíme na 100% zafír.

Otázne však je, čo zvolilo Apple na prednú stranu novinky. Diskutuje sa o tom, že pôjde taktiež o zafír, lebo dávnejšie sa objavili videa predného panelu, ktorý je prakticky nezničiteľný. Mohlo však ísť aj o novú generáciu sklíčiek Gorilla Glass, či o akýsi „mix“ zafírového sklíčka a už spomínaného Gorilla Glass. Pokiaľ však Apple predstaví sklíčko z odolnosťou ako na videách, zdá sa, že neporiadny používatelia majú vyhraté!

15008184891_e3bf054dea_o
iPhone sa vždy vyznačoval práve použitím kvalitných materiálov – svetapple.sk

Cena

Posledná téma, ktorú v dnešnom článku budeme rozoberať, je samotná cena Jablkového zariadenia. Tu totiž nastáva opäť problém, vďaka ktorému nevieme presne určiť, o akú čiastku vlastne pôjde. Problém je totiž v tom, v že sa rôzni analytici zhodli na tom, že cena nového iPhonu 6 narastie až o 150 $/€, čo znamená, že za obyčajnú 16 GB variantu zaplatia používatelia 799 $/€. To sa nám však zdá ako veľmi nepravdepodobné, pretože iPhone je hádam najdôležitejší produkt, ktorý súčasne Apple vyrába a určite si nemôže dovoliť nijaký prešľap, vďaka ktorému by sa tak výrazne zvýšila cena zariadenia. My v redakcií si skôr myslíme, že k navýšeniu ceny nedôjde a pokiaľ dôjde, pôjde len o čiastku maximálne 50 $/€. Predstavte si totiž, že by Apple s cenovkou nového iPhonu netrafilo a zaručili si tak okrem dizajnu, ktorý sa nemusí páčiť mnohým používateľom aj ďalší klinec do rakvy. Dúfajme teda, že nás v tomto smere Apple neprekvapí, lebo ho to bude pravdepodobne stáť obrovské straty!

15082991705_3197cd3a37_o
Dúfajme, že nový iPhone neponúkne príliš prehnanú cenovku – svetapple.sk

Konečný verdikt

Predstavenie nového iPhonu 6 je  za rohom a všetci sa už na najnovší event, ktorý sa bude konať v utorok, nevieme dočkať. Podľa toho, čo sa nám tu podarilo rozpísať, môžme jednodznačne povedať, že nový iPhone má stále čo ponúknuť a zároveň používateľov prekvapiť v každom smere. Nezostáva nám teda nič iné ako čakať. A čo vy, tešíte sa? 🙂

iPhone-6-touch-ID
Včera unikol iPhone 6 na internet! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.