Apple okrem nových iPhonov každý rok uvoľní aj novú verziu svojho operačného systému iOS. Tento rok je to už 10 verzia iOS. Po prvý krát bol tento operačný systém predstavený ešte v roku 2007 a odvtedy sa pomerne zásadne zmenil, aj keď sa vlastne až tak nezmenil. Všetko je na svojom pôvodnom mieste avšak zmenili sa funkcie a logika ovládania systému. iOS 10 vyšiel včera oficiálne pre všetkých a dnes tu máme výborné video, ktoré ho porovnáva na všetkých iPhonoch s predošlím iOS 9.

iOS 10 a iOS 9

Pokiaľ ako tak sleduješ dianie okolo Apple, určite ti neuniklo, že minuloročná aktualizácia iOS 9 bola zameraná hlavne na to, čo všetko pokazil iOS 8. Dnes už môžme pokojne prehlásiť, že to bola skutočne katastrofa a iOS 8 bol zrejme najhoršie optimalizovaný operačný systém hoci toho až tak moc zase nepriniesol, skôr viac pokazil. Apple teda zabudlo na všetky novinky, ktoré by do systému mohlo pridať a pracovalo na tom, aby telefóny fungovali čo najlepšie, najrýchlejšie a hlavne najšetrnejšie s ohľadom na baterku.

- Reklama -

V reále sa to vlastne aj podarilo a my môže pokojne konštatovať, že iOS 9 bol výborný krok. Hoci nepriniesol nič zásadne nové, z funkcií, ktoré používame asi len šetrenie batérie a Night shift, no za to priniesol omnoho lepšiu stabilitu a rýchlosť, ako jeho predchodca. Apple si to uvedomilo, iOS 9 a jeho optimalizáciu vzalo do vlastných rúk a obohatilo ho o niekoľko veľmi dôležitých a zásadných zmien, ktoré sa dotknú každého používateľa. Práve novinka prináša veľmi veľa zmien, na ktoré si budeme ešte pomerne dlho zvykať.

Problém je v tom, že veľa z nás používa iPhone už roky a máme nejaké tie zaužívané zvyky, ktoré sa teraz menia a musíme si zvykať znova. Možno na to dneska nadávaš, ale zajtra, keď sa to naučíš správne používať a zvykneš si to celé budeš vlastne milovať. Otázne ale ostáva to, či sa celý systém pridaním tak ohromného množstva noviniek nespomalil. Odpovedať ti hneď nebudeme, na túto otázku ti odpovie následujúce video, ktoré oba systémy overuje na všetkých iPhonoch, takže tu nájdeš aj ten svoj. Máš ho už nainštalovaný aj ty?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.