Je to von. Po uverejnení finálnej Goled Master verzie iOS 11 uniklo na internet skoro všetko, čoho by sme sa mali zajtra o 19:00 dočkať priamo na prezentácií od Applu. Vieme napríklad aj to, ako bude vyzerať horná časť 5,8″ OLED displeja pri iPhone X v hardvérovom ponímaní. Prídu zmeny, na ktoré sa budeš musieť pripraviť. Uvidíme, ako to Apple zvládne.

Vrchný panel

Vrchný panel nebu taký, ako by sa dalo očkaávať. Hlavný dôvod je ten, že tu bude akýsi výrez pre mikrofón, prednú kameru a senzory, ktoré budú zabezpečovať Face ID, teda rozpoznávanie tváre a následne odomykanie či zamykanie zariadenia. Nová technológia ale priniesla niečo, čo údajne dizajnéri v Apple nazývajú ako „uši“. Na jednej strane majú svojich priaznivcov, na strane druhej zase odporcov. Nie každému sa totižto tento prvok páči a mnohí by boli možno radšej, keby ich Apple vôbec neprinieslo a displej bol menší. To už sú žiaľ ale iba plané reči, pretože iPhone X je už hotový a masovo sa vyrába aby ho bolo na začiatku predaja dostatok kusov.

- Reklama -

Vrchný panel bude tak veľmi zaujímavo vyriešený. Na jednej strane nájdeme napríklad baterku, silu mobilného signálu a silu Wifi signálu. Ako to ale vyzerá, prídeme o „%“ baterky, ktoré sú veľmi populárne. Netreba ale ešte všetko hádzať za hlavu. Možno to Apple vyrieši nejakým interaktívnym spôsobom. Napríklad po kliknutí na pravý horný roh sa nám na displeji zobrazí podrobná informácia o stave batérie a teoreticky tiež o tom, ktoré aplikácie z nej úplne najviac čerpajú. Na ľavej strane potom nájdeme čas a lokalizačné služby (ikonku, ktorú všetci dobre poznáme). Ľavá strana bude ale dôležitá aj z používateľského hľadiska. Na fotke nižšie budeš vidieť napríklad tlačidlo „search“. Niekedy by sa tu tak teoreticky mohlo objaviť takéto tlačidlo.

Po pripojení baterky sa samozrejme dočkáme obľúbeného zvuku, ktorý nám ešte raz prezradí, čo sme práve urobili. Baterka sa potom zväčší na celú časť pravej strany. Jednoduchá animácia ale po pár sekundách zmizne. Rovnako tak si môžeš všimnúť guličku, ktorá nám bude ukazovať informáciu o tom, či procesor pracuje alebo nie. Ak bude iPhone vykonávať nejaký proces, gulička sa objaví a bude sa pohybovať smerom zľava doprava. Ak procesor nebude bežať na plné obrátky, na tomto mieste sa pravdepodobne nezobrazí nič. To je zatiaľ všetko. Uvidíme, čím nás ešte prekvapí zajtra Apple ale ako sa ukázalo, veľa toho neostalo. Skoro všetko už o novom iPhone vieme. Vďaka únikom!

iphone x status bar

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.