Smartfóny kupuje v dnešnej dobe viacmenej každý jeden z nás. Je to skvelý komunikačný prostriedok, na ktorom sa dá okrem hovorov vybaviť aj napríklad internet, e-maily, sem tam sa zabaviť nejakou kvalitnou hrou, poprípade nafotiť nejaké fotky na kvalitný zadný fotoaparát či kameru. To je všetko síce pekné, ale má to jeden háčik. Táto doba je totiž s najväčšou pravdepodobnosťou na vrchole a výrobcovia strácajú kreativitu!

Smartfóny letia do záhuby!

Problém, ktorý sa pokúsim v tomto článku opísať nemá prekvapivo žiaden súvis s konkurenčným bojom ani s predajmi. Ide tu len o to, že v smartfónoch je v poslednej dobe čoraz viac a viac technológií, ktoré nás tak trošku rozmaznávajú a my si na ne zvykáme. Pribúdajú tu ale omnoho pomalšie ako kedysi a to najmä preto, lebo je veľmi ťažké vymyslieť niečo nové. Telefóny už majú totiž všetko, čo si vie človek iba predstaviť. Máme kvalitné displeje, máme vysoký výkon, máme kvalitné fotoaparáty a máme milión iných užitočných funkcií, ktoré používame dennodenne.

Vieš si ale predstaviť čo by mohla byť ďalšia veľká novinka na poli smartfónov? Tá posledná bola asi 3D Touch od Apple, ktorá sa pomaly, ale isto začína dostávať aj ku výrobcom Android zariadení. Áno, fantastická vec ale po tom, ako som Force Touch 2 týždne používal som okamžite povedal, že kvôli tomu by som si iPhone nekúpil. Nie je to zas taká ultra užitočná vec, pre ktorú sa oplatí vyhodiť z vrecka niekoľko stoviek na to, aby som si mohol vymeniť iPhone za novší model. Človek si povie fajn, ale čo bude ďalej?

Budú to zahnuté displeje? Žiadna revolúcia, veď to už dva roky dozadu predstavil Samsung, budú to holografické displeje či laserové projektory, ktoré z našich smartfónov urobia stolné počítače budúcnosti? Možno, ale na to musí vývoj postúpiť ešte poriadne ďaleko. Ja osobne verím v budúcnosť ohybných smartfónov alebo lepšie povedané už len displejov, nakoľko HW a batéria budú natoľko tenké, že sa vojdu do tenučkého displeja. Na to si ale budeme ešte musieť poriadne dlho počkať.

Takéto technológie musia spoločnosti vyvíjať! - svetapple.sk
Takéto technológie musia spoločnosti vyvíjať! – svetapple.sk

Preto je dosť možné, že v postupnej dobe začnú klesať predaje smartfónov tak ako predaje iPadov. Bude to spôsobené tým, že to už nebudú úplne novinky ale skôr upgrady noviniek a ľuďom budú stačiť aj rok, či dva roky staré zariadenia, ktoré budú stále bežať bezchybne. Pri iPade sa tento problém ukázal už tento rok, kedy väčšina majiteľov používa stále iPad 2 z roku 2011. Jendoducho im to stačí a my sa nikomu určite nečudujeme. Apple bude musieť veľmi pracovať na tom, aby bol jeho iPhone zaujímavý.

Nič v zlom, ale iPad mi už niekoľko rokov zaujímavý vôbec nepríde a preto mu pravdepodobne klesajú predaje. Výnimka je ale určite iPad Pro, ktorý by som si bol ochotný ísť okamžite kúpiť, samozrejme keby nestal 1000€. Na záver už teda iba dodám, aby ste si všetci užívali dobu technológií, pretože sa už čoskoro môže stať, že magazíny ako napríklad ten náš nebudú mať o čom písať, smartfóny už možno nebudú také fascinujúce ale budú to skôr zariadenia, ktoré budú musieť používatelia po dvoch rokoch vymeniť lebo budú sekať. Čo si myslíš ty, môže sa takýto “katastrofický scenár” naplniť?

iPhone 5C - svetapple.sk
iPhone 5C – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here