Pokiaľ ste presvedčení o tom, že batéria v iPhone, alebo akomkoľvek inom mobilnom zariadení má príliš krátku životnosť, máme pre vás dobrú správu. Ako informuje portál AndroidPolice, nedávna štúdia z Dánska a Nemecka odhaľuje prevratnú metódu nabíjania, ktorá by mohla priniesť revolúciu vo výdrži batérií v smartfónoch a potenciálne zdvojnásobiť životnosť zariadení, ako je iPhone.

Výskum, ktorý bol podrobne opísaný v časopise Advanced Energy Materials, predstavuje techniku „pulzného prúdového nabíjania„, ktorá sľubuje výrazné predĺženie životnosti batérie. Ide na to úplne ináč, ako súčasné spôsoby.

Jednoduché vysvetlenie, ako to celé funguje 

Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Mac Care (úprava redakcie)

Tradičné metódy nabíjania batérií zahŕňajú konštantné prúdy a napätia, ktoré sú síce účinné, ale spôsobujú rýchlu degradáciu komponentov akumulátorov.

Tento tradičný prístup možno prirovnať k obrovskému davu, ktorý sa tlačí úzkym vchodom a spôsobuje jeho opotrebovanie.

Nabíjanie pulzným prúdom (PC) mení túto dynamiku tým, že dodáva energiu skôr v prerušovaných dávkach ako v nepretržitom prúde, čo pripomína prepúšťanie malých skupín cez bránu, znižuje napätie a zabraňuje degradácii.

Výhody nabíjania pomocou PC sú rôzne a možno ich využívať ako pri smartfónoch, tak aj pri ďalších elektronických zariadeniach.

Tri dôvody, prečo je PC nabíjanie revolučné 

  1. Pulzovanie znižuje rýchlosť tuhnutia anódového materiálu na báze lítia do tzv. rozhrania pevného elektrolytu, čo je nevyhnutný vedľajší účinok dobíjateľných batérií, ktorý znižuje kapacitu a poškodzuje úroveň výkonu.
  2. Nižšie mechanické napätie spomaľuje rýchlosť praskania grafitovej elektródy v dôsledku fyzikálneho tlaku.
  3. Impulzy umožňujú dôslednejšie molekulárne väzby medzi atómami tvoriacimi ďalší materiál elektródy (v prípade experimentu NMC532), čo pomáha aj jemu zostať v jednom kuse.

Batérie v smartfónoch môžu vydržať až o polovicu dlhšie 

iPhone 16 Pro batéria
Zdroj: DALL-E

Pokiaľ sa vám to zdá príliš komplikované, nič si z toho nerobte. Je to predsa chémia a tej nemusí rozumieť úplne každý. Každopádne by sme to však mohli uzavrieť tým, že v súčasnosti je vo svete trend, v rámci ktorého sa výrobcovia doslova predbiehajú v tom, kto svojim zákazníkom poskytne rýchlejšie nabíjanie batérie v smartfóne.

Jeho negatívnou súčasťou je ale fakt, že sa moderné batérie zvyknú na chemickej úrovni rýchlejšie pokaziť, kvôli čomu je potrebná ich výmena – v niektorých prípadoch už po roku, alebo roku a pol.

Pokiaľ by ale výrobcovia ako Apple, Samsung, Google či Xiaomi pristúpili na podporu PC nabíjania a rozdelili ho na impulzy, životnosť akumulátorov by sa predĺžila až o polovicu.

A čo je najlepšie? Technológia PC by podľa všetkého vôbec nemala byť náročná na aplikovanie do praxe. Uvidíme, či sa jej známe spoločnosti chytia, alebo nie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 kúpite za fantastickú cenu: Ponúka obrovskú hodnotu za rozumné peniaze
Môže ťa zaujímať
- Reklama -