Pi, 13.12.2024
Úvod Zariadenia iPhone/iPad Vieme, kde Apple použije tekutý kov!

Vieme, kde Apple použije tekutý kov!

Apple má vo vienku veľmi veľa materiálov, ktoré sem tam použije aj pri svojich produktoch. Veľmi rozšírený je napríklad hliník, ktorý nájdeme azda na každom súčasne vyrábanom produkte Apple, ale v minulosti sme mohli vidieť aj sklo, tvrdený plast či dokonca zafírové sklíčko. Jeden z nových materiálov, ktorý zas nie je až tak nový a nazýva sa tekutý kov, by mohol už v krátkej budúcnosti zdobiť niektoré časti iPhonov. Nový patent nám dokonca prezradil aj to, o ktoré časti by mohlo ísť!

Vieme, kde Apple použije tekutý kov!

Apple je firma, ktorá je prestížna predovšetkým dizajnom a potom určite aj cenovkou, ktorá je pri niektorých produktoch až prehnaná. Na druhú stranu človek dostane niečo, pri pohľade na čo sa mu vždy vyskytne úsmev na tvári. Tie produkty sú tak pekné a príjemné na dotyk, že ich až nechceme pustiť z ruky. Apple to samozrejme dobre vie a pracuje na ďalších zaujímavých materiáloch, ktoré by v budúcnosti mohli zdobiť zariadenia.

Jedným z takýchto materiálov je aj tekutý kov alebo aj liqidmetal, čo je aj názov spoločnosti, ktorá túto „zázračnú“ zliatinu kovu vyrába. V súčasnosti ju Apple v zariadeniach nevyužíva, no zmluvu má so spoločnosťou predĺženú už od roku 2010. To, že ale tekutý kov nevyužíva vo svojich zariadeniach neznamená, že si sa s ním prípade iPhonu nestretol. Z tejto zliatiny je predsa vyrobený predmet, ktorý si už v ruke držal.

Je to špeciálna „spinka“ na SIM kartu, ktorá je dodávaná ku každému zariadeniu, z ktorého treba SIM vyťahovať. Určite vieš o čom hovoríme. Pravdepodobne si si aj ty myslel, že ide o plastový dielik ale opak je pravdou. Toto malé teliesko je skutočne vyrobené z tekutého kovu a ten sa vyznačuje predovšetkým vysokou pevnosťou a nízkou váhou, čo je pri spinke značne cítiť.

Sim - svetapple.sk

Vďaka novému patentu bude možno tekutý kov použitý aj v samotných zariadeniach, avšak nepôjde o veľké diely, ktoré sú napríklad také ako zadné šasi iPhonu 6. Pôjde len o tlačítka, ktorými ovládame hlasitosť či celkové zariadenie. Konkrétne patent vysvetľuje použitie pri Home Button a tiež pri tlačítkách hlasitosti. Dôvod to má veľmi jednoduchý. Kým klasické tlačitka vyzerajú super, nie sú úplne presné a často sa stáva, že sa vyradia so svojej dráhy, čím sa logicky opotrebovávajú.

To má potom za následok zhoršenú reakciu či až úplnú nefunkčnosť. Taktiež sa únavou materiálu môžu úplne zaseknúť tak, že sa s nimi nedá vôbec pohnúť. To samozrejme nikto nechce a najmä nie vtedy, keď ide o produkt za vyše 800 až 900. Tekutý kov by tento problém mohol veľmi jednoducho vyriešiť. Uvidíme teda, ako sa Apple s tekutým kovom ešte vyhrá a kedy ho uvidíme.

iPhone - svetpaple.sk

Nám sa ale materiál veľmi páči a ešte viac by sa nám páčil, ak by bol použitý na celom tele zariadenia. To ale asi nie je úplne jednoduché ani po technologickej stránke a tak si na niečo podobné budeme musieť ešte pár rokov počkať. Každopádne ako taká inšpirácia do budúcnosti je to výborný nápad a dúfame, že svoje znalosti v tomto smere Apple niekedy reálne zužitkuje!

Prečítajte si tiež  iPhone 16 nemusí byť jediným smartfónom, ktorý Apple predstaví. Dočkáme sa iPhonu SE 4?

Liqidmetal - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.