Prednedávnom Apple získalo radu rôznych patentov, pre istú virtuálnu realitu v mapách. Zatiaľ si síce nevieme ani len predstaviť, o čo v konečnom dôsledku ide, no nás napadá jednoduchý spôsob, akým by sa možno dala využiť pri bežnom cestovaní či už v aute alebo aj v prípade, že človek používa telefón ako chodec. Možnosti technológií sú v dnešnej dobe skutočne neobmedzené a naše iPhony nám budú vedieť o pár rokov pekne pomáhať aj tam, kde sme možno sami zablúdili a nevieme nájsť cestu späť. O čo teda ide?

Virtuálna realita v mapách

Apple získalo niekoľko patentov, ktoré sa týkali konkrétne virtuálnej reality dosadenej do aplikácie Mapy. Presne táto virtuálna realita nám prišla zaujímavá, ale to asi preto, lebo sme si tak trochu nevedeli predstaviť jej praktické použitie. Tak či onak, dnes nás napadla jedna veľmi zaujímavá myšlienka, ktorou by sa mohlo vybrať aj samotné Apple. Stačí sa nad tým len trošíčku viac zamyslieť a hneď človek príde na to prečo je tá virtuálna realita taká zaujímavá aj pre túto aplikáciu. Sú tu hneď dve použitia.

- Reklama -

V prvom prípade je to niečo ako Live Google Street View. Človek sa ocitne niekde na ulici, pravdepodobne na neznámom mieste s tým, že hľadá konkrétnu ulicu, prípadne číslo domu. V tom prípade vytiahne svoj telefón z vrecka, zapne požadovanú funkciu a akoby fotoaparátom blúdi po okolí.

Na obrazovke sa mu pri tom nepremieta len obraz, ktorý zachytáva šošovka na druhej strane, ale aj čiary a nápisy, ktoré znázorňujú cesty a ulice. Jednoduchým spôsobom teda nájde to, čo hľadá. Veľmi zaujímavý nápad, ale povedzme si, že by ešte potreboval trošku premyslieť. Je taký hm, „nemastný, neslaný“.

Presne preto nás napadlo, ako by sa to dalo ešte použiť, napríklad pri šoférovaní alebo kráčaní a používaní telefónu, no a potom nám to „cvaklo“. Ak by mal iPhone napríklad držiak do auta, ktorý by mal aj otvor na mieste pre fotoaparát, potom by mohol celú cestu „natáčať“ video. Nič by ale nenatáčal, len by premietal to, čo pred sebou vidí. Rozdiel by bol ale v tom, že okrem cesty by sa na telefóne objavovali aj čiary a znaky, ktoré by ťa mohli nasmerovať.

Ako iste vieš, dnešné navigácie sú super, ale niekedy proste nepodajú informáciu správne alebo trošku neskoro a v mestskej premávke nie je ľahké používať ich. Takto by to celé, ale nadobudlo celkom nový rozmer a to nehovoríme len o vodičoch ale napríklad aj o chodcoch, ktorý by funkciu mohli používať zase napríklad pri návštevách v zahraničí a podobne. Je tu toho viac. Čo povieš na takúto revolúciu.

V praxi by to mohlo vyzerať nejako takto - svetapple.sk
V praxi by to mohlo vyzerať nejako takto – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.