Aj keď si to možno neuvedomujeme, v našich smartfónoch nosíme prakticky celú našu identitu, od otlačku prsta až po bankové kontá. Tieto zariadenia využívame praktickz stále, čo sa podpísalo aj pod ich popularitu. Ideme však s dobou a naše iPhony by mohli čoskoro fungovať aj ako jednoduchý nástroj na overenie identity vodičského preukazu!

Najprv v USA

Celý nápad vznikol prakticky tak, že si vývojári uvedomili jeden závažný fakt. Ľudia si omnoho častejšie zabudnú svoju peňaženku s dokladmi, ako smartfón, ktorý majú vo vreckách prakticky stále. Pokiaľ by vás teda zastavil policajt a vy by ste pri sebe nemali papierový vodičák, nič sa nedeje vytiahnete iPhone a je to. Celý systém by mal fungovať veľmi jednoducho a na overenie identity by stačilo pár sekúnd. Samozrejme vývojári z Morpho Trust, ktorí na celom elektronickom vodičskom preukaze pracujú brali do úvahy aj to, že by policajt nemal mať prístup počas kontroly k iným aplikáciam ako SMS či e-mail. Šlo by teda o akúsi špeciálnu, uzavretú aplikáciu poprípade funkciu. Stále sa tu však objavuje trik, ako doklad sfalšovať pomocou jednoduchého screenshotu. To sa však vývojárom podarilo vymyslieť na výbornú, keďže systém by fungoval na základe určitých gest a vaša fotografia by mohla byť zobrazovaná rovnako ako v Parallexe (pohybujúce sa ikonky, od iOS 7), a teda celá by sa hýbala, čím by sa dalo vylúčiť to, že ide len o obyčajný obrázok. Samozrejme, všetko má svoje muchy, ktoré ešte musia vývojári doladiť, no špekuluje sa, že pokiaľ budú takéto elektronické vodičské preukazy zavedené, ich skúška by mala prebehnúť v štáte Iwoa. Samozrejme časom by sa mohla podobná funkcia dostať aj ku nám, no predsa len sme na Slovensku a trvať to bude pravdepodobne o niečo dlhšie. Čo poviete, myslíte, že ide o dobrý nápad?

Prečítajte si tiež  iOS 12.4. nám uvoľnil na iPhonoch X a XS až 1GB miesta.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.