Apple sa stabilne držalo na pozícii tretieho najväčšieho výrobcu smartfónov. Teraz ho však prekonal čínsky gigant Xiaomi, ktorý behom Q3 2020 predal viacej zariadení. Táto senzácia má logické vysvetlenie a v skutočnosti ide len o „falošnú“ štatistiku.

Apple kleslo na štvrté miesto. Trvať to má iba chvílu.

Tretí štvrťrok 2020 vyzeral v segmente smartfónov skutočne zaujímavo. Aj napriek silnému vplyvu svetovej zdravotnej krízy sa celkový prepad predajov mobilných zariadení odzrkadlil len na úrovni -1,3%. To je celkom zanedbateľné číslo.

Kým počas Q3 2019 ľudia nakúpili 358,5 milióna smartfonov, v Q3 2020 to bolo 353,6 milióna smartfónov. K strate prispela aj spoločnosť Apple. O všetkom informujú analytici z IDC.

Pri pohľade na čísla môžete vidieť obrovský prepad pri cupertinskom gigantovi. Pokles sa pohybuje na úrovni -10,6% a podiel na trhu klesol z 11,8% na 10,6%. Apple predalo 41,6 milióna kusov iPhonov (v 2019 to bolo 46,6 milióna kusov).

Ako už asi tušíte, hlavným dôvodom je nový iPhone 12 a jeho neskoršie uvedenie na trh. Všetky predaje sa budú rátať až do Q4 2020, čím značne narastie aj podiel na trhu.

Xiaomi sa síce vyšvihlo, no keby Apple dosiahlo minuloročné čísla, stále by naň strácalo 100 000 zariadení (čo je na druhej strane veľmi tenká hranica).

Na tieto tri mesiace si teda môže užiť zaslúžených „pár týždňov slávy“. Dlho to ale trvať nebude, hovoria analytici.

Na prvom mieste sa nachádza Samsung (80,4 milióna zariadení) a na druhom mieste Huawei (51,9 milióna zariadení). Nechajme sa prekvapiť, čo nám prinesie budúcnosť.

Na záver ešte pridáme informáciu, že iPhone 12 (a tak isto všetky ostatné modely) si budete môcť predobjednať 6. novembra a do predaja príde 13. novembra. Medzi prvými ho bude naskladňovať autorizovaný predajca m:zone. Do komentára nám napíšte, na ktorú verziu sa najviac tešíte vy…

zdroj

Prečítajte si tiež  iPhone 15, nové Apple Watch Series 9 a ešte niečo ďalšie? Vieme, ako bude vyzerať septembrový Apple event
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.