S našimi smartfómi či tabletmy sa stretávame dennodenne a sú skvelými pomocníkmi v našom živote. iPhony sú pre nás pravdepodobne len skvelé zariadenie vyrobené zo skla, plastu a hliníka. No, predstavte si, že ich dáte do rúk chemikom. Po tom, čo zariadenia prezrú a povedia vám, z akých prvkov sú vlastne zložené, pravdepodobne by sa vám zatočila hlava!

Nie len materiály

V dnešnom „chemickom“ článku sa nedozviete to, z akých materiálov sú nové iPhony vyrobené. Veď to v podstate už dávno viete. V dnešnom článku sa dozviete, aké chemické prvky sa v danom materiály nachádzajú a dokonca aj to, aké chemické reakcie v nich prebiehajú. Napríklad pri nabíjaní baterky či zapínaní displeja!

Prvky

Vďaka spoločnosti Compoud Interset vieme, z akých prvkov sa naše zariadenia skladajú. Posvietil si totiž na iPhone 6, vďaka čomu získal množstvo informácií o použitých prvkoch v ňom. Tak napríklad displej samotného zariadenia je istou kombináciou oxidu hlinitého a oxidu kremičitého, v ktorom sa nachádza väčšie množstvo iónov draslíka. Za úžasnými farbami, ktoré displeje dokážu vytvoriť na svojich obrazovkách zasa stoja vzácne kovy, ktoré sú však použité v naozaj malých množstvách. Ide napríklad o ytrium, lantán, prazeodým. Viac: n, terbium a množstvo ďalších! Viac sa dočítate na obrázku, ktorý spoločnosť po teste vytvorila!

Prečítajte si tiež  Návod: Ako nastaviť Apple Watch aby vás upozornili, že ste si nechali svoj iPhone doma?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.