iPhone X príde až 3. novembra a už z pochabých predajov iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus sa dá predpokladať, že naň čaká väčšina fanúšikov Applu. Prečo ale vlastne všetci čakáme? Je to marketing? Nie tak celkom, iPhone X má výrobné problémy, pre ktoré je výroba pomalá a Apple nevie proces urýchliť. Najväčší problém vraj spôsobuje Rómeo a Júlia. Nie, nemyslíme tie postavy z literatúry ale komponenty, ktoré slúžia pre FaceID!

Rómeo a Júlia

Určite ťa hneď napadlo, prečo takýto „smiešny“ názov pre komponenty použité vo FaceID? Dôvod je pomerne jednoduchý, ide o dve veci, ktoré bez seba nemôžu fungovať. Paradoxne, práve s ich výrobou je najväčší problém a výrobcovia majú vrásky na čele rovnako, ako Apple, ktoré nemôže nič robiť.

- Reklama -

Oba tieto komponenty dokopy tvoria systém snímania tváre, čo Apple nazvalo ako „TrueDepth“. Výroba Júlie je vraj ešte ako tak v pohode, no s Rómeom sú veľké problémy. Tieto informácie teda vyvracajú fakt, že najväčším problémom nových iPhonov sú 5,8″ OLED displeje od Samsungu, ktoré sa od začiatku výroby javili ako nedostatkový tovar.

Aby sme tu nepísali len o tom, čo vlastne chýba, pozrime sa aj na trochu teórie ako to celé funguje. Začnime „Rómeom“, ktorý je vlastne špeciálny bodkový senzor. Ten dokáže nasnímať tvár používateľa pomocou 30 000 mikroskopických bodiek, ktoré však nemáme šancu vidieť.

Následne program vytvorí dokonalú mapu tváre, vďaka čomu nemôžme iPhone oklamať fotkou, pretože ide o 3D tvar. Júlia sa potom nachádza na opačnej strane. Obsahuje infračervenú kameru, ktorá dokáže sledovať tieto bodky a na základe toho na 100% určiť to, či sa na iPhone pozerá majiteľ alebo nie. Princíp tejto technológie teda nie je príliš komplikovaný, no s výrobou sú už teraz spojené nemalé problémy.

Uvidíme, ako sa Applu bude dariť naďalej. Možno by pomohla zmena dodávateľa, avšak asi príliš veľa výrobcov podobné technológie neponúka. iPhone X je už ale predstavený a je na túto chvíľu je neskoro uvažovať o tom, že by sa dodával bez FaceID. Je to vskutku obrovský problém, ktorý spôsobujú maličké komponenty. Uvidíme, ako to vo firme vyriešia.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.