1iPhone 15 je na výrobu výrazne drahší 

iPhone 15
Zdroj: YouTube / Kyle Erickson (snímka obrazovky)

Spoločnosť Apple je jedným z najväčších výrobcov smartfónov na svete. Firma sa pritom vôbec netají tým, že na svojich drahých smartfónoch dokáže zachovať veľmi vysokú maržu, pretože ich celé mesiace po predstavení zvláda predávať za plné ceny bez zásadných zliav. A aj keď Apple nikdy oficiálne neprezradí, koľko stojí vyrobiť jeden iPhone 15, vďaka odhadom z dodávateľských reťazcov to vieme celkom presne.

Na sociálnej sieti X sa objavil príspevok od používateľa menom Alvin, ktorý zdieľal najnovšie odhady výrobných cien všetkých štyroch verzií iPhonu 15 od spoločnosti Nikkei Asia. Zaujímavé je na nich to, že aj keď toto zariadenie využíva množstvo komponentov z predošlého iPhonu 14, v skutočnosti sa jeho výrobná cena dvihla pomerne dramatickým spôsobom. Správa hovorí o rozmedzí od 8 – 16 % v závislosti od modelu.

Ešte zaujímavejšie je preto to, že spoločnosť Apple v roku 2023 vôbec nezdražovala, len vrcholový iPhone 15 Pro Max začala predávať so základným 256 GB a nie 128 GB úložiskom, čím sa logicky zdvihla aj jeho celková cena.

To, či to bude stačiť na vykrytie všetkých zvýšených nákladov nevieme, ale úprimne o tom pochybujeme. Na druhej strane, ak by Apple výrazne zdražovalo, firma by to v tomto ťažkom období, ktorého súčasťou je vysoká inflácia či rastúca cena energií nemusela odhadnúť dobre a riskovala by tým klesajúci záujem zo strany zákazníkov. To určite nikto nechce.

Bližšie podrobnosti ohľadom toho, koľko stoja jednotlivé modely iPhonu 15 a iPhonu 15 Pro nájdete na ďalšej strane →

Späť