Každý jeden rok sa pár dní po začiatku predaja nových iPhonov dostávajú zariadenia do rúk rôznych renomovaných novinárov, aby ich otestovali, vyskúšali ich odolnosť a v neposlednom rade urobili verdikt, vlastný názor. Okrem iného ale iPhone prechádza aj radom testov, akým je napríklad aj tento. Každým rokom sa novinka rozoberie a každým rokom sa odhaduje jej cena. Koľko stojí iPhone 7 s 32GB úložiskom na výrobu? Áno, je to málo, až žalostne málo!

Cenovka

IHS aj tento rok kompletne rozobrala nový iPhone aby sa pozrela na zúbky tomu, čo nájdeme v jeho vnútri. Komponenty sú tu veľmi podobné. Telefón sa síce zmenil, no vzhľadom na to, že to nebola až tak výrazná zmena, veľa dielov mohlo ostať. Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, po rozobratí nového iPhonu odhaduje IHS jeho výrobnú cenovku na $219,80 s 32GB úložiskom. Aby sme si to upresnili a porovnali oproti minulému roku, vtedy stál obdobný iPhone 6S presne o $36,89 na výrobu menej.

- Reklama -

Apple teda samo sebe siahlo do vrecka, pričom cenu zariadenia v USA nezvýšilo. Okrem komponentov ale treba započítať do výroby aj samotný proces zostavenia telefónu. Než sa dostane vôbec do krabice, musí prejsť veľkým radom rúk a strojov, ktoré ho dokonalo skompletizujú a vytvoria fantastický celok. Hoci by si človek možno povedal, že niečo takéto stoji okolo $20-30, nie je to pravda, Apple vraj zaplatí za výrobu jedného kusu iPhonu zhruba $5, čo naozaj nie je skoro nič pri jeho finálnej cene.

Pokiaľ sa teda pozrieme na základnú cenovku iPhonu 7 32GB v USA, ktorá štartuje na $649, pre Apple to znamená veľmi slušný biznis, najmä čo sa marže na predanom kuse týka. Apple je známe tým, že si rado necháva za svoje produkty priplatiť a tak sa niet čomu čudovať keď povieme, že odhadovaná marža je $424,2, teda zhruba 65,3%. Pozor, hovoríme o jednom jedinom predanom kuse! Toto sa nám zdá doslova neskutočné. Apple na nás dokáže poriadne zarobiť, no na druhú stranu, spoločnosť si to asi zaslúži, inak by sme každým rokom zbesilo tie nové iPhony nekupovali, či?

iPhone 7 - svetapple.sk

Aj iné náklady

Ešte pred tým, ako sa začneš rozhorčovať nad tým, koľko to Apple na tebe vlastne tento rok zarobí, radi by sme ti pripomenuli, že cena zmontovaného telefónu určite nie je ani zďaleka finálna. Ten telefón totižto musí najprv niekto navrhnúť, medzi tým ho niekde niekto konštruuje a za ďalšími dverami sa tvorí jeho operačný systém, rovnako ako nové technológie, ktoré prinesie. Nezabúdajme ale ani na marketing, za ktorý si Apple extra pripláca a dá si na ňom poriadne záležať, no a potom leteckú dopravu nových smartfónov do celého sveta, to aby sa dostali všade včas.

Akonáhle si to celé dáme dokopy, zistíme, že toto všetko stojí nemalé peniaze, to by teoreticky mohlo znížiť maržu na nejakých 40-50% na predaný kus, ale presné číslo si netrúfneme povedať. Tak či onak, asi to niečim bude, že Andorid smartfóny s výkonom rovnakým ako iPhone stoja v predaji toľko, čo stojí  výroba jedného kusu iPhonu 7. Tá cena sa vždy niekde ukáže a žiaľ, doplatí na to spotrebiteľ!

iPhone 7 - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.