Macintosh mnohí považujú za legendu. Počítač, ktorý Apple predstavilo po prvý krát ešte v roku 1984 bol na tú dobu skrátka prelomový a aj napriek tomu, že už oslavoval svoje 30 narodeniny, stále ho mnohí považujú za to najlepšie, čo kedy Apple predstavilo. Pozrite si zaujímavé video, ako sa tento legendárny stroj pripojil k súčasnému internetu!

Macintosh vs. internet!

Ako dobre vieme, technologický svet ide dopredu doslova a do písmena míľovými krokmi a to, čo ste pred pár rokmi považovali za najšpičkovejší produkt daného výrobcu dnes vyzerá pomerne smiešne. Podobne to je aj s Macintoshom, ktorý bol predstavený v roku 1984. Na tú dobu bol naozajstnou mašinou, ktorá poskytovala až neuveriteľný výkon, no dnes? Tak napríklad, jeho procesor má 8 MHz a počítač disponuje operačnou pamäťou 4mb. Vaše súbory si potom môžte ukladať na pevný disk s kapacitou 100mb. Okrem všetkých týchto parametrov mal vtedajší Macintosh aj displej s rozlíšením 512×384 bodov. Pokiaľ sa na to teda pozrieme z pohľadu súčasnej doby vyzerá naozaj veľmi smiešne. Veď aj iPod Shuffle so svojim 75 MHz procesorom je podstatne výkonnejší. Teraz si však predstavte, že na takto (na dnešnú dobu) slabučkom stroji skúsite rozbehnúť súčasný internet.

K dispozícií máte len webový prehliadač Mac Web 2.0 z roku 1994, ktorý môžme považovať za pradeda súčasného Safari. Tento prehliadač mal výhodu oproti konkurenčnému Internetu Exploreru od Microsoftu v tom, že podporoval aj webový protokol HTTP a jazyk HTML. Problém však nastal pri tom, keď ste chceli počítač napojiť na internet. K tomu bolo potrebné zaobstarať si špeciálny adaptér, ktorý rozšíril vtedajšie SCSI na súčasný Ethernet. Možné to však nakoniec bolo vďaka Raspberry Pi, ktorý ponúkal sériu programov na prenos dát zo súčasného Ethernetu do klasického portu. Výsledná rýchlosť bola naozaj nízka a v dnešnej 3G či dokonca 4G dobe aj veľmi smiešna. Prenos mal rýchlosť len 19 kb/s, čo sa koniec koncov podpísalo aj na príliš dlhom načítavaní stránky!

Na to, aby vôbec bolo vôec možné spustiť však bolo treba vylepšiť klasické Raspberry o nové utility, ktoré počas prenosu dokázali odstrániť CSS, JavaScript, HTTPS, Cookies či obrázky, ktoré v dobe vtedajšieho internetu jednoducho neexistovali. Výsledkom toho je prakticky holá stránka, ktorá je od všetkých týchto vecí okresaná, čo sa podpísalo aj nad priaznivejšou rýchlosťou načítavania. Každopádne o nijakej „extra“ rýhlosti sa hovoriť nedá, vzhľadom na to, že video dole muselo byť zrýchlené, pretože načítavanie trvalo 2 minúty (hovoríme o veľmi jednoduchom webe) a vyobrazenie jeho ponuky ďalšie 4. Každopádne je veľmi zaujímavé, že technika, ktorá sa používala pred 30 rokmi je použiteľná aj dnes (aj napriek tomu, že len vo veľmi okresanej a hlavne zdĺhavej forme). Je veľmi zaujímavé, ako ide pokrok dopredu. O pár rokov budeme zrejme na našich smartfónoch hrať najnovšie konzolové tituly, kto vie! 🙂

Prečítajte si tiež  Toto sa ti páčiť nebude: Európska únia tlačí na ďalšie výrazné zmeny. Tie sa majú týkať "otvorenia" chatovacích platforiem

ZdrojZive
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.