Apple má za sebou naozaj bohatú históriu a pokiaľ sa o ňu niekto reálne zaujímal určite vie, že jedným z najkľúčovejších produktov bol určite počítač Apple II, ktorý zaznamenal obrovský úspech a potom to už išlo samo. Samozrejme nastali komplikácie a firma koncom 90. rokov takmer skrachovala. Do spoločnosti sa ale vrátil jej zakladateľ Steve Jobs a opäť ju oživil. Niekedy je ale dobre pozrieť sa do minulosti na to, ako sme existovali a čo sme používali. Dnes ti ukážeme hry z Apple II priamo v tvojom prehliadači.
Aké hry boli na Apple II?
Mal si dnes naozaj ťažký deň v práci alebo škole a potrebuješ sa trošíčku odreagovať nejakou hrou na svojom počítači? Už zapínaš steam a sním aj CS:GO a my ťa v tom zastavujeme.
Moderné hry sú síce dobré, ale niekedy sú tie jednoduchšie z čias naších otcov jednoducho návykovejšie a presne takéto hry boli aj na jednom z najúspešnejších počítačov v histórií Apple.
Len tak mimochodom, aby sme ti bližšie priblížili prečo bol vlastne ten Apple II takým úsepšným počítačom. Jeho produkcia začala ešte v roku 1977, len rok po predstavení prvého produktu od Apple vôbec, ktorým bol celkom logicky Apple I.
Produkcia tohto počítača trvala dlhých 16 rokov a predával sa teda v rôznych verziách až do roku 1993. To už samo o sebe znie ako úspech ale tým jeho príbeh nekončí.
Nakoľko bol v tom čase už pomerne lacný, pretože mal zastaralé základy, vo veľkom ho nakupovali napríklad školy a tie ho používali až do roku 2000. To len potvrdzuje fakt, že tento počítač jednoducho prežil dve generácie ľudí a použiteľný bol aj 23 rokov po jeho predstavení, aj keď možno vo vylepšenej verzií. Dnes si budeš môcť zahrať hry, ktoré si si mohol zahrať priamo na tomto tátošovi.
Istý používateľ Archive.org pridal až 600 hier a programov, ktoré si môžeš spustiť alebo zahrať aj vo svojom prehliadači na svojom novučičkom MacBooku. Všetko je to samozrejme zadarmo a nájdeš tu také známe tituly ako napríklad legendárneho pac-mana či Muppetville.
Len tak pre zaujímavosť človek, ktorý za týmito emulátormi stojí musel prelomiť špeciálnu ochranu diskiet, na ktorých hry boli a až potom ich mohol zavesiť na spomínaný web.
Navyše okrem toho musel tieto hry previesť aj na emulátor aby ich bolo vôbec možné spustiť bez toho, aby sme čokoľvek sťahovali či inštalovali. Jednoducho len zapneš stránku a ideš. Je teda jasné, že si s tým dal naozaj veľa roboty a vďaka nemu si hry môžeš vyskúšať. Dúfame, že budeš článok zdielať aj na svojom Facebooku! 🙂