Ahoj, v prvom rade by som chcel upresniť, že tento článok patrí skôr na blog ale vzhľadom na to, že blog nemám a tento web je jediný prostriedok, na ktorom sa môžem prezentovať (navyše si myslím, že sem daná téma dokonale zapadá), rozhodol som sa vyjadriť svoju spokojnosť práve formou tohto článku. Majiteľom MacBooku som asi len dva mesiace za to iPhone používam od roku 2007. Za tento čas, odkedy som založil web svetapple.sk som zistil, že mi ich kombinácia uľahčuje život a hlavne zvyšuje kreativitu. Je to radosť pracovať s nimi!

Apple a práca

Podľa môjho osobného presvedčenia sú na svete asi len dve skupiny ľudí, ktorí používajú produkty spoločnosti Apple. Jednými z nich sú ľudia, ktorí ich funkcie skutočne naplno využívajú a nedajú dopustiť na kvalitné spracovanie a materiály.

Druhá skupinka je potom tá, ktorá používa Mac len kvôli tomu, že na zadnej strane svieti jabĺčko a to je skrátka v dnešnej dobe celkom „cool.“

Tento článok je zameraný predovšetkým na prvú skupinu ľudí, ktorá s Macom pracuje. Ja osobne som totiž po dvoch mesiacoch zostal celkom prekvapený, čo som sa vďaka nemu odhodlal robiť.

Respektíve, všetko to, čo som na Macu urobil som kedykoľvek mohol urobiť aj na mojom predošlom WinPC (ktorý bol mimochodom špičkový), ten počítač ma k tomu však nikdy ani len trochu nenabádal.

Keďže som majiteľom aj iPhonu a iPadu, zvyknem fotiť fotografie ale napríklad na web alebo na grafiku, na ktorú tiež používam Mac som nezvykol používať vlastné fotografie. Je to strašne zdĺhavé káblovanie a komu sa to chce všetko synchronizovať.

S Macom je to však iné. Apple to má celé naozaj dobre vyriešené a vďaka zdieľaniu cez Fotky (alebo aj fotostream) mám najnovšiu fotku zo svojho iPhone či iPadu okamžite aj na Macu. Všetko to trvá pár sekúnd a ja pri tom nemusím nič robiť.

Je to úplne primitívne riešenie ale funguje naozaj špičkovo. Všetko by sa možno dalo nastaviť aj na WinPC ale komu sa to chce nastavovať? Tu som jednoducho Mac zapol a všetko čo som potreboval tu okamžite bolo.

Zdieľanie fotiek je jedná z veci, ktorá sa podarila! - svetapple.sk
Zdieľanie fotiek je jedná z veci, ktorá sa podarila! – svetapple.sk

Ďalšia vec je ohromná rýchlosť a operačný systém, ktorý tu pracuje. Kým som zapol bývalý počítač trvalo to aj pol minúty. Mac len otvorím a pracujem. Trvá to asi pol sekundy. Systém mal navyše v sebe predinštalované aplikácie ako napríklad Pages, Numbers, Keynote, GarageBand či iMovie.

Prečítajte si tiež  NVIDIA GeForce Now je von. Zahrajte si na Macu náročné herné tituly zadarmo!

Za nič som nemusel platiť a ak si človek myslí, že prvá investícia do Macu je do balíčka Office od Microsoftu, tak je na omyle. Sú síce prípady, kedy ľudia Office zaručene potrebujú ale ak človek potrebuje programy len na bežné účely, vystačí si aj s tým, čo mu poskytlo Apple. Samozrejme, ako ináč, všetko je aj tu dokonalo zosynchronizované a vďaka iCloud máš všetky dokumenty v iPhone ale aj v Macu.

Poďme však k meritu veci. Dokým som pracoval s WinPC, pracoval som monotónne. Jednoducho som zapol počítač, odrobil som čo som musel a počítač som vypol.

Tým sa pre mňa práca začala aj skončila. Akonáhle však zapnem Mac, mám chuť robiť niečo viac a presne to aj robím. Užívateľské prostredie je tak prispôsobené, že jednoducho vyhovuje a pomáha práci. Mac určite nie je pre ľudí, ktorí zvyknú hrávať hry poprípade pre tých, ktorý prehodnocujú cena=výkon.

V tomto pomere vyzerá byť kúpa Macu ako extrémne nevýhodná kúpa. Avšak pre bežného človeka, ktorý je ochotný priplatiť si za kvalitu je Mac to najlepšie, čo môže pre seba urobiť. Určite sa netreba báť toho, že by Mac zamrzol alebo by nefungoval tak ako má ani v tej najslabšej konfigurácii.

Je však lepšie si priplatiť za vyšší výkon. Potom sa dá s Macom robiť omnoho viac.

Zaujíma ma aj tvoj názor na danú tému. Pociťuješ rozdiel po tom, ako si prešiel z WinPC na Mac? Pre mňa je to naozaj skvelá zmena, ktorú neľutujem a ľutovať nebudem!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.