Apple je spoločnosť, ktorá sa stihla v počítačovom odvetví ukázať už koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov, kedy z Cupertina prichádzali prvé modely osobných počítačov. Úplne prvý model Apple 1, bol predaný len ako základná doska s tým, že si používatelia dokúpili potrebné komponenty. Apple II bol už predávaný ako celok a Steve Jobs mu doslova vdýchol dušu!

Žiadne sivé plastové krabice!

Jeden zo zakladateľov spoločnosti a zároveň jej veľký „znovuzroditeľ“ Steve Jobs mal jednu skvelú myšlienku, ktorú sa mu podarilo aplikovať priamo vo svojej firme. Tou myšlienkou bolo to, že osobné počítače, by nemali byť vnímané ako sivé plastové škatule, ktoré len pracujú ako stroje ale mali by ponúknuť prívetivý dizajn, ktorý by sa ľuďom páčil a zároveň jednoduché ovládanie. To sa stalo realitou už v podstate pri modeli Apple II, ktorý sa ponúkal len v bielej farebnej variante (Steve Jobs nechcel sivú, aby nevyzeral príliš fádne) a ponúkal minimalistický dizajn. To pravé však prišlo až v roku 1984, kedy Steve vyšiel na pódium aby svetu predstavil svoj Macintosh. Počítač, ktorý ste jednoducho vybalili, zapli a používali. Toto zariadenie bolo navrhované niekoľko rokov a Steve si na ňom dal naozaj záležať. Výsledkom potom bolo to, že vznikol jednoduchý počítač s naozaj pekným dizajnom (minimálne na tú dobu) a zároveň jednoduchým ovládaním, keďže používal vlastné rozhranie.

- Reklama -
Macintosh Classic - svetapple.sk
Macintosh Classic – svetapple.sk

Súčasnosť

Pokiaľ prejdem z minulosti do súčasnosti zistíme, že sa vlastne toho až tak moc nezmenilo. Výrobcovia počítačov sa snažia vytvoriť pekné tvary a aplikovať ich na svoje zariadenia, no jednoducho to nefunguje. Jedným z dôvodov môže byť aj fakt, že Apple už dávno používa pri svojich počítačoch hliník, ktorý okrem toho, že dobre vyzerá a hodí sa naozaj do každej modernej pracovne či bývania, dobré chladí hardware celého zariadenia a tak zamedzuje prehrievaniu. Veď povedzte sami, ktorý výrobca počítačov ponúka tak pekný dizajn ako Apple?

DIzajn Macu je jednoducho bezkonkurenčný! - svetapple.sk
DIzajn Macu je jednoducho bezkonkurenčný! – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.