Aj keď ešte oficiálne nie je na svete, niekto ho už otestoval pomocou aplikácie Geekbench. Reč je o procesore M2 Max, na ktorom spoločnosť Apple v súčasnosti pracuje. Nový ARM čip ponúkne až 12 samostatných jadier a v porovnaní s predchodcom bude výrazne rýchlejší. Téme sa venoval portál Wccftech.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Aby sme to upresnili, budúca generácia procesora postavená na platforme Apple Sillicon má podľa uniknutých testov až o 20 % vyšší výkon než predchodca M1 Max. Už ten je pritom považovaný za extrémne výhodnú kúpu v MacBook Pro 14″, ktorý nájdete za najlepšie ceny na Slovensku tu, pokiaľ sa náň pozrieme v pomere ceny a protihodnoty.

Aj procesor M2 Max nájdeme v MacBooku Pro 14″ a MacBooku Pro 16″. Tieto počítače by sa mali dostať na trh niekdy v roku 2023. Dôležité je ale zdôrazniť, že čipy nebudú stále tým najlepším, čo má Apple v zálohe. Túto pozíciu totiž zastane procesor M2 Ultra určený (pravdepodobne) výhradne pre Mac Studio, ktorý sa dá zase najvýhodnejšie kúpiť tu.

Čísla hovoria jasnou rečou

V porovnaní s procesorom M1 Max bude mať nástupca M2 Max o dve jadrá navyše. Zatiaľ však nemôžeme s istotou povedať, aká bude presná konfigurácia jadier z hľadiska výkonu a efektivity.

To čo ale vieme je, že čip M2 Max pracoval počas testu na základnej frekvencii 3,54 GHz a bol vybavený 4 MB vyrovnávacej pamäte L2. V konkrétnom Macu bolo k dispozícii aj 96 GB vstavanej pamäte. Maximálna frekvencia počas testu dosiahla až 3,7 GHz.

Ak sa pozrime na skóre čipu M2 Max, rýchlo zistíme, že dosiahol 1889 bodov v jednojadrových a 14586 bodov vo viacjadrových testoch.

Procesor M2 Max výkon
Zdroj: Wccftech

Len pre porovnanie, predchodca M1 Max dosiahol 1750 bodov v jednojadrových a 12200 bodov vo viacjadrových testoch. Vďaka tomu je zrejmé, že rozdiel sa pohybuje na úrovni 10 % pre jednojadrový a 20 % viacjadrový výkon.

Netreba ale zabúdať, že tento únik je ešte veľmi čerstvý. Samotné údaje teda treba považovať skôr za orientačné. Výsledné hodnoty môžu byť totiž ešte lepšie.

Na konkurenciu bude strácať

MacBook 14" a 16" s čipom M2 PRO
Zdroj: MacRumors

Ak ale nový procesor porovnáme s niektorými konkurenčnými zariadeniami, rýchlo zistíme, že M2 Max na ne stráca. Napríklad taký Intel Core i9-13900K, ktorý sa na Slovensku predáva za nasledujúcu cenu alebo AMD Ryzen 7000 „Zen 4“ ponúkajú v jednojadrovom teste viac ako 2000 bodov a vo viacjadrovom teste dokonca 20000 bodov.

Prečítajte si tiež  Ste doma? Apple spúšťa semináre Today at Apple online. Vyskúšať si ich môže každý.

Predpokladá sa ale, že procesor od spoločnosti Apple bude v porovnaní s vyššie uvedenou konkurenciou výrazne energeticky úspornejší. MacBooky tak vydržia viac ako 10 hodín aktívneho používania na jedno nabitie. Na skutočne extrémny výkon by tu potom mal byť čip M2 Ultra. Nechajme sa ale prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -