Každý jeden, kto aspoň trošku sleduje spoločnosť Apple dozaista vie, že aj medzi množstvom produktov, ktoré v súčasnosti ponúka sa nájdu také, ktoré sú poriadne zastaralé, no ich cena tento stav nepotvrdzuje. Sú stále drahé a určite ich ani nikto nekupuje, bola by to hlúposť platiť za hardvér niekoľkonásobne viac. Jedným z takýchto produktov je aj Mac Pro. Apple však už pracuje na jeho nástupcovi!

Nový Mac Pro

Výkonní predstavitelia Applu dnes predstavili veľmi dôležité správy, ktoré sa týkajú azda najdôležitejšieho počítača po výkonnostnej stránke, Macu Pro, ktorý bol naposledy aktualizovaný pred takmer 4 rokmi. To je pri počítačoch celá večnosť a pokiaľ sa pozrieme na fakt, že cenovka počas týchto 4 rokov ostala na rovnakej úrovni, až ťažko veríme tomu, že Apple za posledné obdobie nejaký ten Mac Pro predal. Reálne ide totižto o nepredajné zariadenie. Firma si to ale očividne uvedomuje a s určitosťou si už aj všimla, že by mala s týmto zariadením niečo robiť. A tak začali práce na novom Macu pro!

- Reklama -

V prvom rade sa k nám dostala informácia o tom, že Apple do poslednej súčiastky prehodnocuje súčasný model a koncept Macu Pro a uvažuje, akým smerom sa bude tento produkt uberať. Apple vraj plánuje vyrobiť niečo, na čo dlhodobo čakáme. Plánuje predstaviť plnohodnotný stolný počítač, ktorý bude možné pravidelne vylepšovať. Čo nám z toho vyplýva? Počítač si budeme môcť po čase upravovať podľa seba.

Nevieme síce do akej miery, ale je možné, že samotné Apple ponúkne jednoduchý spôsob, ako si nakúpiť v Apple Store prípadne u resellerov jednotlivé komponenty a následne ich budeme môcť pomocou jednoduchého systému zapojiť do počítača.

Ťažko si síce predstaviť ,ako to celé bude fungovať, je to v prvom rade trošku komplikoané. Predstavme si už len fakt, že by si používatelia museli nakupovať drahý hardvér od Apple, zatiaľ čo pre ostatné počítače by bol omnoho lacnejší. Tu bude musieť spoločnosť dať dobrý dôvod (nie len MacOS), prečo sa kúpa Macu Pro oplatí viac ako kúpa klasické počítača s Windows, ktorý si používateľ poskaldá v rovnakej konfigurácií možno aj za polovičnú či dokonca tretinovú cenu. Teraz už vieme, čo asi nový počítač ponúkne. Tak či onak, stále nevieme kedy to bude. V provom rade nás bude čakať sklamanie. Počítač by mal prísť až zhruba za rok, nakoľko sme len na začiatku vývoja.

Mac pro - svetapple.sk

Na druhú stranu to bude ale veľké potešenie, pretože niektorí profesionáli, ktorí s počítačom roky pracujú si už musia pomaly myslieť, že si z nich spoločnosť robí srandu a zbytočne skúša ich trpezlivosť. Ak príde počítač až za rok, čomu celkom veríme, Mac Pro bude zariadenie aktualizované celkom po 5 rokoch. V počítačovom priemysle? To je celá večnosť!

Apple vraj nepripravuje len samotný počítač, ale aj napríklad špeciálny displej určený profesionálom. Dotykový asi nebude, ale určite ponúkne luxusné rozlíšenie a tiež farby. Okrem displeja by sme sa teoreticky mohli tešiť aj na Magic Keyboard, ktorá by mala v sebe zabudovaný OLED pásik tak ako to majú počítače MacBook Pro.

Je to super vecička a pre zariadenie ako MacPro určite aj veľmi užitočná. Pri príslušenstve ešte môžeme ostať. Šepká sa, že by mohlo Apple spracovať aj samotnú myš k zariadeniu. MagicMouse by mohla dostať TapTic Engine a nemusela by fungovať na mechanický spôsob. Tak či onak, to je už hudba skorej budúcnosti. Do roka by sme sa mali o všetkom dozvedieť viac.

Každopádne nás táto správa veľmi potešila, pretože Mac Pro môže mať svetlú budúcnosť. Na druhú stranu ale nezabúdame. Nezabúdame na fakt, že konkurencia v tomto smere naberá silné obrátky a ľahko sa môže stať, že o Apple nebude záujem (v prípade týchto počítačov). Presne preto by si mali kompetentní pohnúť a vymyslieť niečo dokonalé, čo v ľuďoch vzbudí nielen túžbu, ale aj záujem. Zatiaľ sú to len „plané reči“!

Mac Pro - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.