Ak používate Apple produkty už roky a namiesto predaja skrz bazár ich šanujete ako spomienky, máme pre vás dobrú správu. Pokiaľ totiž vlastníte zaujímavý počítač alebo napríklad iPod v TOP stave, dnes už môže mať obrovskú hodnotu. Vôbec pri tom nezáleží, že ide o dvadsať alebo tridsaťročné zariadenie.

Prečítajte si tiež  Muž potajomky sledoval polohu svojej priateľky cez Apple Watch. Zatkla ho polícia

Aby sme vás uviedli do kontextu, niektoré klasické Apple zariadenia sa môžu predávať aj za tisíce či dokonca státisíce dolárov. Tu je sedem historických produktov od tohto výrobcu, ktoré vám môžu po rokoch priniesť peniaze. Poďme na to!

- Reklama -

7. iMac G3 (300 $)

iMac G3 a Steve Jobs v Apple Store
Zdroj: StayDeMac

iMac má dlhú históriu, ktorá sa začala modelom iMac G3. Tento počítač, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1998, si rýchlo získal srdcia a mysle fanúšikov po celom svete. V čase, keď slovo „počítač“ okamžite vyvolávalo predstavu nevýraznej čiernej stolovej veže, mal iMac G3 jedinečný, zábavný tvar a dodával sa v 13 rôznych farbách.

Hoci mal iMac G3 v čase uvedenia na trh obrovský úspech, technológie sa vyvíjajú rýchlo a veľa ľudí nakoniec svoje staré all-in-one počítače vyhodilo. Nedávna vlna nostalgie za klasickými produktmi Apple však tlačí cenu týchto zariadení smerom nahor. iMac G3 sa na eBay bežne predáva za 300 dolárov a viac a očakáva sa, že ceny budú naďalej rásť.

6. Apple Macintosh (500 $) 

Apple Macintosh z roku 1984 položený s príslušenstvom na stole
Macintosh – Apple

Pôvodný počítač Macintosh, ktorý bol vydaný v roku 1984, bol jedným z najdôležitejších produktov spoločnosti Apple vôbec. Bez prvého Macintoshu by neexistoval MacBook, iMac ani macOS. Vlastne by zrejme neexistovala ani táto famózna firma.

Pri vývoji Macintosha spoločnosť Apple neurobila tie isté chyby, ako pri zariadení Apple Lisa, ku ktorému sa dostaneme nižšie. V porovnaní s Lisou bol Macintosh kompaktnejší, jednoduchší na používanie a hlavne výrazne lacnejší. Vďaka tomu zaznamenal obrovský úspech, čo zapríčinilo, že počítače od Apple nazývame aj v roku 2022 skratkou „Mac“.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Legenda pôvodného počítača Macintosh však žije ďalej a tieto zariadenia sa na trhu s historickými a použitými počítačmi dajú zohnať za stále rozumné peniaze. Len pre predstavu, funkčný Apple Macintosh 128k v dobrom stave stojí na eBay zhruba 500 dolárov. To je o polovicu menej, než Apple pýta za základný MacBook Air s čipom M1.

5. iBook G3 (2 500 $)

iBook G3To, čo urobil iMac pre počítače, urobil neskôr iBook pre notebooky. Model iBook G3, ktorý bol vydaný v roku 1999, zaujal tak, ako máloktorý notebook od konkurenčných výrobcov. Jeho dizajn je známy aj pod prezývkou „lastúra“, čo pochopíte pri prvom pohľade na jeho netradičný tvar. Pekným bonusom je aj logo otočené o 180 stupňov, ak je notebook otvorený.

Svojimi svetlými plastovými akcentmi a zaoblenými hranami doslova kričí, že pochádza z prelomu milénia. A aj keď je objektívne dosť škaredý, práve pre svoju unikátnosť a akúsi odvahu ho považujeme za krásny.

Na eBay nájdete množstvo iBookov G3, ktoré sa predávajú za niekoľko stoviek dolárov, pričom modely v menej tradičných farbách majú vyššiu hodnotu. Ak však narazíte na doposiaľ nevybalený kúsok, alebo model vo vzácnom farebnom prevedení „POP ART II“, jeho cena sa dokáže vyšplhať aj na hranicu 2 500 $. A to už nie je málo peňazí.

4. Pôvodný iPod (20 000 $)

prvy ipod 2001
Zdroj: Unsplash (Cartoons Plural)

Dostávame sa do sf,éry, kde to s cenou nie je žiadna sranda. Keď sa v roku 2001 na pultoch obchodov objavila prvá generácia iPodu, navždy zmenila spôsob počúvania hudby a pohľad na technológie ako celok.

iPod nebol len hudobný prehrávač, ale rovno kultúrny fenomén. Vydržal viac ako dve desaťročia, až kým spoločnosť Apple v roku 2022 neukončila výrobu posledného modelu Touch. Hoci to znamenalo, že už nebudú žiadne nové iPody, ceny historických hudobných prehrávačov prudko vzrástli.

Ak hľadáte originálny iPod v dobrom stave, očakávajte, že zaplatíte viac ako 100 $. Ak ste však zberateľom, továrensky zapečatené iPody prvej generácie sa môžu na eBay predávať aj za viac ako 20 000 dolárov. Je teda jasné, že tieto produkty už nie sú pre každého.

3. Pôvodný iPhone (25 000 $)

iphone 2G Apple 2007 originálny iphone prvý
Zdroj: Unsplash (Mathieu Improvisato)

Pôvodný iPhone vydaný v roku 2007 zmenil svet, keď spojil hudobný prehrávač, webový prehliadač a telefón do jednotného, ľahko použiteľného balíka. Hoci ste si ho v čase uvedenia na trh mohli kúpiť „len za“ 499 USD s dvojročnou zmluvou (USA), v súčasnosti, ak chcete nový iPhone 2G, musíte zaplatiť oveľa viac.

Na eBay sa dá nájsť originálny iPhone v bezchybnom stave, ktorý sa predáva za cca 25 000 USD. Zariadenie je zabalené v pôvodnej krabici, na ktorej sa ešte nachádza fólia.

Ak však túžite získať originálny iPhone a nemáte poruke takú sumu peňazí, nebojte sa. Ľahko nájdete funkčné použité modely do 100 dolárov, avšak ich stav bude zodpovedať cene. Ak chcete vyšší štandard, čiastka môže niekoľkonásobne narásť.

2. Apple Lisa (36 000 $)

Počítač Apple Lisa z roku 1983
Zdroj: All Tech Buzz

Možno vás prekvapí, že nie všetky produkty od spoločnosti Apple boli úspešné. Počítač Apple Lisa je toho najlepším príkladom. Lisa debutovala v roku 1983 a rýchlo si získala povesť obrovského komerčného neúspechu tohto technologického giganta.

V čase, keď bolo na ovládanie počítača potrebné vedieť základy kódovania, bol Apple Lisa jedným z prvých osobných počítačov, ktoré sa dodávali s myšou a grafickým používateľským rozhraním.

V roku 1983 šlo o revolúciu, no firma si za ňu rada nechala zaplatiť. Vzhľadom na to, že Lisa štartovala na čiastke 9 995 dolárov, bola pre väčšinu ľudí cenovo nedostupná. Aj preto bol záujem zo strany zákazníkov minimálny.

No a hoci predajnosť Lisy stroskotala, pre mnohých ľudí to len zvýšilo jej pôvab. Keďže sa Lisa nepredávala dobre a spoločnosť Apple z nej vyrobila málo kusov postupne sa z nej stal vyhľadávaný zberateľský artikel. Podľa portálu Live Auctioneers, sa v roku 2013 predala Apple Lisa na aukcii za 36 356 dolárov. Dnes by to už bolo pravdepodobne oveľa viac.

1. Apple 1 (900 000 $)

Počítač Apple 1 z roku 1976
Počítač Apple 1 z roku 1976

Pokiaľ ide o historické produkty od Apple, počítač Apple 1 je absolútnou špičkou po stránke hodnoty. Treba si uvedomiť, že zastaralý Apple 1 je oveľa viac než len kus retro techniky. Je to kus histórie.

Prvú sériu počítačov Apple 1 v skutočnosti ručne zmontoval sám spoluzakladateľ spoločnosti Apple Apple Steve Wozniak. Tento počítač nikdy nebol lacný, keďže ho Apple ponúkalo za 666,66 $. Pri prepočte na dnešnú dobu to bol ekvivalent asi 3 200 $.

V roku 2014 predal aukčný dom Bonhams jeden z prvých kúskov Apple 1 za neuveriteľných 905 000 dolárov. Bolo to však šťastie, pretože od tej doby sa tieto počítače predávajú na hranici od 300 – 600 tisíc dolárov. Každopádne to však nemusí byť zlá investícia, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmakeuseof
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.