Na včerajšej Keynote Apple predstavil nový iPad Air 2 a aktualizoval aj iPad mini. To však nebolo všetko. Apple aktualizoval aj svoje počítače iMac a iMac mini, ktoré dostali kompletne nové parametre, OS a bol pozmenený aj dizajn.

Nový iMac 27″ dostal do vienka 5K Retina displej

Nový iMac s 5K Retina displejom sa má zamerať najmä na dizajnérov a ľudí, ktorí pracujú s grafikou. 5K rozlíšenie je 5 120 x 2880 pixelov, čo dáva 14,7 milióna pixelov spolu na celom displeji. Pôsobivé rozlíšenie, ktoré má o 67% viac pixelov ako 4K a až 730% viac než FullHD 🙂 Napriek tomu je vraj až o 30% úspornejší ako displej predchodcu iMacu 5K.

Rozlíšenie iMacu je neuveriteľné. 67% viac pixelov ako 4K a až 7x viac ako FullHD
Rozlíšenie iMacu je neuveriteľné. 67% viac pixelov ako 4K a až 7x viac ako FullHD

Hlavný ťahákom nového iMacu však nie je len displej. Hrúbka zariadenia na hranách bude len 5mm!  V základnej verzii iMacu tepe procesor Intel Core i5 taktovaný na 3,5 až 3,9 GHz alebo výkonnejší Core i7 s 4,0 až 4,4 GHz. O grafický výkon sa postará nadupaná AMD Radeon R9 M290X s 2 GB VRAM GDDR5, alebo jej aktualizovaná ešte nadupanejšia sestra R9 M295X so 4GB. Kapacita pamätí iMacu sa bude pohybovať od 8GB DDR3 RAM a 1TB „Fusion drive“ disku po 32GB DDR3 RAM a 3TB „Fusion drive“ alebo 1TB SSD disku v závislosti na verzii. V iMacu preto o výkon nebude núdza (aj keď samozrejme 5k displej si vypýta svoje).

Apple sa zameral na vylepšenie technológie displeja
Apple sa zameral na vylepšenie technológie displeja

Čo sa týka konektivity, nový iMac samozrejme ponúka to najlepšie čo môže, 4x USB 3,0 port, 2x Thunderbolt 2, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac, gigabitový Ethernet a zvukové jacky.

Koľko takáto hračka bude stáť?

Na parametre sa krásne pozerá, avšak o (ne)kúpe napokon rozhoduje aj cena. Tá bude štartovať na 2 499 § za základnú verziu. Podobnú sumu môžeme predpokladať aj v eurách. Cenu najvyššej konfigurácie predpokladáme niekde medzi 4 – 5 000€. Predaj v Amerike sa začal už počas Keynote, môžme sa preto tešiť, že nové iMacy prídu pomerne rýchlo.

Hrúbka nového iMacu na hranách bude len 5mm
Hrúbka nového iMacu na hranách bude len 5mm
Apple vždy vedel ako zaujať dizajnom
Apple vždy vedel ako zaujať dizajnom

Vylepšený malý brat

Updatu sa však nedočkal len iMac 27 ale aj menší iMac mini. Do iMacu mini začne Apple montovať Intel Core Haswell procesory s maximálnym taktom 3,5GHz pri najvyššej verzii a TurboBooste. S týmito procesormi samozrejme súvisí aj integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 5000 resp. Intel Iris (5100) v závislosti od verzie. Nový malý iMac ponúkne 4 až 16 GB DDR3 RAM a dáta si budete môcť uložiť na 500GB mechanický disk s rýchlosťou 5 400 rpm až po maximálny variant 1TB SSD.

Prečítajte si tiež  macOS 11 Ventura koncept. Takto by mohol vyzerať.
Predstavený bol aj vylepšený iMac mini
Predstavený bol aj vylepšený iMac mini

Konektivitou sa ponáša na svojho väčšieho bračeka, základné spojenie poskytne štvorica USB 3.0 portov, 2x Thunderbolt 2, HDMI výstup, Ďalej obsahuje čítačku SD kariet, gigabitový Ethernet, jack vstup a výstup, či infračervený prijímač, Wi-FI 802.11ac a Bluetooth 4.0.

iMac mini je najúspornejším desktopom na svete
iMac mini je najúspornejším desktopom na svete

iMac mini patrí k najmenším desktopom na trhu s x86 procesormi. Jeho rozmery činia iba 19,7 × 19,7 × 3,6 a hmotnosť sa zastavuje na 1,2 kilogramu. Apple taktiež deklarovalo, že iMac mini je energeticky najúspornejším desktopom na svete.

Cena nového iMacu mini štartuje na 499 § a predaj v USA odštartoval taktiež už počas Keynote.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Juraj Hallon
Ahoj, som Juraj, spolumajiteľ svetapple.sk. Pohybujem sa vo svete internetového biznisu už takmer 10 rokov. Venujem sa hlavne biznisovému rozvoju nášho firemného portfólia, spravujem ho technicky a tiež som sporadickým autorom niektorých článkov.