Na poslednej konferencií, nám Apple predstavilo niečo viac, ako len nové iPady. Predstavilo nám aj nový iMac, ktorého 27″ Retina displej ponúka rozlíšenie až neskutočných 5K. Apple nám teda zase raz ukázalo, ako sa to má robiť a vďaka novým iMacom si získalo v technologickom svete obrovský rešpekt. Čo však Apple Thunderbolt? Kedy dostane Retina displej?

Apple Thunderbolt Retina

Od chvíle kedy Apple ukázalo svetu svoj najnovší MacBook Pro s Retina displejom, bolo hneď jasné, že tieto displeje prejdú aj na ostatné počítače. Určite viete, že Apple okrem svojich vynikajúcich počítačov ponúka aj obrazovku, ktorú nazýva Apple Thunderbolt, ktorá je určená predovšetkým  pre počítače ako Mac Pro či Mac mini. Je teda jasné, že rozlíšenie 5K uvidíme aj na nej. Na tú však bude zatiaľ stačiť len spomínaný Mac Pro a MacBook Pro s Retina displejom!

Problém

Nie je to však až také jednoduché, ako by  sa mohlo na prvý pohľad zdať. Áno, vyrobiť Apple Thunderbolt s 5K Retina displejom asi nie je v dnešnej dobe žiaden problém. Problém nastáva vtedy, keď si ho chcete napojiť do vášho počítača. Súčasný DisplayPort 1.2, ktorý používajú všetky počítače Mac, vrátane Thunderboltu, nedokáže zvládnuť dostatočnú šírku pásma, aby mohol zobraziť obraz v rozlíšení 5K.

thunderboltDisplay

Riešenie

Samozrejme na tento spôsob už existuje riešenie, ktoré dnes využíva napríklad Dell. Ten obraz do 4K displejov prenáša pomocou dvoch Displayporotov, čo v konečnom dôsledku znamená, že k obrazovke vedie až dvojica drôtov. Nezdá sa však, že by Apple volilo túto možnosť, pretože nie je práve najideálnejšia, a práve preto si myslíme, že Apple počká na DisplayPort 1.3 a použije len jeden kábel.

_DSC2162

Kedy príde DisplayPort 1.3?

No, a tu nastáva kameň úrazu. Podpory rozlíšenia 5K sa dočká až DisplayPort 1.3, na ktorý bude Apple s vysokou pravdepodobnosťou čakať, no už teraz vieme, že si počká relatívne dlho! Nový DisplayPort má byť totiž dostupný až na platforme Intel Skylake, ktorá vychádza v roku 2016. Znamená to teda, že pokiaľ sa Apple poponáhľa, stihne nový Thunderbolt s rozlíšením 5K predstaviť ešte v roku 2016!

maxresdefault (1)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.