Apple je počítačová firma, ktorá si vydobila svoje renomé predovšetkým v 80-tych rokoch, kedy priniesla tie najlepšie osobné počítače a ukázala nám cestu, ako môžu tieto zariadenia fungovať aj v bežných domácnostiach či kanceláriách. Práve počítače boli to, čím Apple začínalo, nebol to žiaden iPhone ani iPad. Tento rok to ale pre spoločnosť nevyzerá vôbec dobre. Predaje Macov doslova extrémne klesli, kľúčové vraj budú až nové produkty!

Predaje

Ako sme už vyššie naznačili, počítače Mac mali razantný pokles a firma momentálne drží len 7,2% trhu. Medziročný pokles bol až 13,4%, čo je v prípade tejto firmy doslova desivé číslo. Čo sa týka trhu, momentálne sa nachádza na 5-tom mieste z pomedzi ostatných výrobcov a jeho prepad je druhý najhorší vôbec (pod Applom sa zaradil už len Acer, ktorý drží len 7,3% trhu a prepad bol 14,1%). Je celkom zvláštne sledovať firmu, ktorá vyrába tie najlepšie počítače na prácu vôbec, ako sa jej nedarí s predajmi. Hoci je pravda, že s predajmi sa všeobecne moc nedarí nikomu, nakoľko tento rok nakupujú ľudia počítače menej ako ten minulý. 13,4% je však naozaj veľa.

- Reklama -

Apple má ale šťastie, že všetci vieme, čo tento nepríjemný pokles zapríčinilo a keďže to vieme, dopredu ti vieme povedať aj to, že to až taká tragédia nie je. Firma tento rok chystá obnovu svojich produktov, čo sa počítačovej sféry týka. Už takmer dva roky nebol upgradovaný MacBook Air a ani MacBook Pro. Práve toto sú sva zásadné produkty, ktorých z divízie Mac predá spoločnosť asi najviac. Potom tu máme 12″ MacBook s Retina displejom, no a iMacy. Počítače, ktoré ale predávali majú v sebe zastaralý hardvér.

MacBook - svetapple.sk

To by sa malo zmeniť, dokonca sa to malo stať už pred niekoľkými mesiacmi. Apple mal ale zrejme v tom období problémy s vývojom, a tak sa predstavenie odložilo. Na dnes už vieme, že MacBooky prídu niekedy koncom októbra, prípadne začiatkom novembra. V prípade Applu a peňazí to znamená, že ak to chce firma tento rok ešte zachrániť, bude pre ňu kľúčové obdobie pred Vianocami (svojim spôsobom vlastne veľmi dobré obdobie), ktoré predstavuje zhruba dva mesiace.

Počítače by sa mali predávať ako na bežiacom páse, nakoľko zákazníci, ktorí si chcú počítač od Applu kúpiť, zaiste čakajú na nové modely. Nie sú predsa včerajší. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a či sa Applu do konca roka podarí predbehnúť aspoň spoločnosť Asus, ktorá od neho nie je zas až tak veľmi vzdialená (drží 7,8% trhu). My z redakcie samozrejme spoločnosti držíme palce a dúfame, že nás novými počítačmi poteší čo najskôr. Aj my na ne už netrpezlivo čakáme!

gartner_3q_16_global

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.