Včera boli predstavené nové MacBooky Pro, ktoré nám všetkým trošku vyrazili dych. Celkom nový dizajn, fantastické parametre a hlavne vysoký výkon a nový OLED pásik robia z týchto počítačov doslova vrchol 21. storočia. Apple spravilo zase veľký krok vpred a sme veľmi radi, že sa vydalo práve touto cestou, aj keď sa nám nepáči istý prístup spoločnosti! 

Bez svietiaceho jabĺčka

Svietiace jabĺčko je niečo, čo definovalo všetky MacBooky už od začiatku tohto storočia. Bolo to poznávacie znamenie, vďaka ktorému sa počíače predávali ako teplé rožky a tiež naň bola firma hrdá. Tak, ako aj samotný Steve Jobs, ktorý vtedy v Apple pôsobil a nadviazal na novú vlnu ktorá trvá doteraz. Svietiace logo bolo vlastne ikonou. Samotné riešenie už bolo niečim výnimočné. Nakoľko chcelo Apple urobiť všetko čo najlepšie energeticky úsporné, nenájdeme tu žiadnu LED-ku ani nič podobné.

To, že jabĺčko svieti, zabezpečuje displej, nakoľko to celé funguje z jeho jasu. Vyskúšať si to môžeš napríklad pri nastavení Jasu, tak ako stmavne predná strana, stmavne aj tá zadná. To nie je náhoda, ale práve dokonalo premyslené riešenie. Pred dvoma rokmi prišiel o toto svietiace logo malý 12″ MacBook s Retina displejom. Ten priniesol dokonale tenké telo, celkom fajn hardvér a vysokú cenovku. Žiaľ, už to bola predtucha toho, že Apple poruší zvyky aj pri ďašej generácií svojho počítača a o toto logo príde aj MacBook Pro 13″ či 15″. A toto je obrovská škoda.

Možno by šlo o náročné technologické riešenie. Možno by musel počítač v konečnom dôsledku pár milimetrov pribrať, nevieme, no vieme, že akonáhle by tu svietiace logo bolo, nemali by sme námet na takýto negatívny článok a nemuseli by sme uvažovať nad tým, že to skrátka v Apple odflákali. Je tu ale ešte niečo.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-30-20

MagSafe

Druhá vec, ktorú považujeme za odfláknutú je ďalší MacBook bez konektora MagSafe. Tento konektor môže pre niekoho znamenať niečo, ako svietiace jablko. Tiež je to vlastne taký ikonický komponent, s ktorým ešte dávno prišiel Steve Jobs a všetci naň boli veľmi pyšní. Navyše bol aj extrémne praktický. Počítač bol vždy v bezpečí a chybné zakopnutie o kábel neznamenalo pád počítača. Tento nápad bol vlastne výborný a patent dokonalý a jednoduchý zároveň.

Tento rok sa s ním ale musíme rozlúčiť a ako ináč, opäť v tom bude niečo, čo nás vôbec neteší. Je v tom nová technológia USB-C, cez ktorú sa počítač nabíja, ktorá je skrátka moderná. Nič by nás nehnevalo, keby sme na MacBooku nenašli ešte ďalšie 3 USB-C porty. Znamená to, že keby sa počítače nabíjajú klasicky pomocou MagSafe konektoru, v podstate by to nemusel byť žiaden problém.

Prečítajte si tiež  Apple chce dostať technológiu Force Touch aj na klávesnice počítačov

https://youtu.be/WVPRkcczXCY

Verdikt

Nevieme teda, prečo sa rozhodlo ísť Apple práve touto cestou, ale bola veľmi riskantná. Iste, nie sú to zas tak veľké chyby, v podstate ide len o maličkosti ale práve na týchto „maličkostiach“ si firma dlhé roky zakladala a odlišovala sa nimi od ostatných výrobcov. Dnes, keď tieto maličkosti miznú možno prestane byť Apple také atraktívne. Netreba zabúdať, že po dosiahnutí istých vrcholov môžu prísť aj veľké pády!

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-20-30-37

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.