V roku 2015 Apple predstavilo MacBook 12″, ktorý po prvý krát predstavil „motýliu klávesnicu“. Tá bola podstatne tenšia, stabilnejšia (ale podľa nášho názoru aj horšie použiteľná). Minimálne pre ľudí, ktorí sú zvuknutí písať je asi lepší nožnicoví systém. Do MacBooku sa na budúci rok vráti klasická klávesnica. Mala by nahradiť práve tú motýliu.

Do MacBooku sa na budúci rok vráti klasická klávesnica

Staršie počítače Mac používali klávesnicu na takzvanom nožnicovom systéme. Jej nevýhody boli napríklad také, že bola o čosi hrubšia a klávesy trochu nestabilnejšie pri písaní. To by sme ale ako hlavný problém nevideli. Apple chcelo vyrobiť čo najtenší počítač a tak tomu prispôsobilo aj tento komponent. To všetko je síce pekné ale v tomto prípade sme mali pocit, že sa tak stalo na úkor používateľa. Sám na sebe vidím, že mi systém motýlej klávesnice nikdy príliš nesedel a tak používam na písanie článkov starší MacBook Pro s ešte klasickým mechanizmom.

Klasická nožnicová klávesnica mi dáva jednoducho lepšiu spätnú väzbu. Vďaka tomu som pri písaní akýsi „istejší“ a tým pádom aj rýchlejší. Ak vás zaujíma rozdiel medzi nožnicovým a motýlím systémom Pustite si video nižšie. Od času 4:22 prichádza predstavenie nového systému a jeho výhod pri písaní. No a na budúci rok bude možno aj tento „nový“ systém zase minulosťou. Apple sa chce vrátiť k pôvodnému mechanizmu.

Informácie pochádzajú konkrétne od analytika Ming-Chi Kua. Ten vydal správu, ktorá hovorí o tom, že nový MacBook, ktorý bude mať takúto klávesnicu môže byť vydaný niekedy v polke roku 2020. Keďže v tomto období sa zhruba koná aj vývojárska konferencia od Applu, môžeme očakávať aj predstavenie priamo na WWDC. Kuo pracujúci pre spoločnosť TF International Securities aj prezradil to, ako sa k informácii o novej klávesnici vlastne dostal.

Tak ako väčšinou, dopomohli mu k tomu jeho dobre informované zdroje z dodávateľského reťazca. V tomto prípade máme informáciu, ktorá hovorí o tom, že niektoré diely (alebo náhradné diely) nožnicovej klávesnice bude dodávať spoločnosť Wistron, ktorá má svoje výrobné závady v Taiwane.

Do MacBooku sa na budúci rok vráti klasická klávesnica.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na oprave bezdrôtového nabíjania pri iPhone 12
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.