Počítače od Apple vždy boli a budú špička vo svojej triede. Rovnako ako iPhony, aj oni majú oproti všetkým iným počítačom výhodu v tom, že majú vlastný operačný systém. Pravda, niektorí užívatelia si do svojho OSX častokrát inštalujú aj napríklad Windows, ale ide skôr o nekompatibilitu niektorých aplikácií. Každopádne, OSX nám príde vo všetkých ohľadoch lepší ako Windows, až na tú podporu zo strany niktorých vývojárov. Mali sme na krátky test MacBook 12″ a výsledkom testu bolo zistenie, že ide o fantastický produkt, no nemusí sadnúť hneď každému, to až časom!

Netreba mať predsudky

Priznám sa, akonáhle som prvý krát videl, čo to Apple predstavilo, bol som nadšený, naozaj nádherný dizajn v spojení s príjemným displejom a výkonom (hoci ten je v tomto prípade stále len priemerný) sa mi zapáčil takmer okamžite. Napriek tomu som mal voči tomuto počítaču jeden veľký predsudok, nemal totižto úplne košer cenovku. Zaplatiť vyše 1400€ za počítač týchto rozmerov a hlavne týchto výkonnostných parametrov je naozaj trošku choré, nehovoriac o tom, že cenovka sa môže vyšplhať aj k číslu 1800€ ak je záujem o vyšší výkon a úložisko.

- Reklama -

Na druhej strane však za tieto obrovské peniaze dostaneš niečo, čo ti len ťažko ponúkne iná firma na tomto svete. Pravda, po predstavení MacBooku 12″ počas minulého roka začali takéto počítače vznikať od iných spoločností prakticky ako huby po daždi, no netreba zabúdať na výhodu číslo jeden, MacBook ma OSX a hoci niekto môže oponovať, že nie je ochotný zaplatiť o stovky eur viac len kvôli OSX, sú tu aj takí, ktorí na tento operačný systém jednoducho nedajú dopustiť, milujú ho a baví ich pracovať s ním.

No a teraz k tomu výkonu. MacBook 12″ nie je práve výkonnostný rekordér, svojimi výsledkami sa rovná priemeru a aj to hovoríme o tej silnejšej a o dosť drahšej verzií. Každopádne, pri bežnom používaní, pri ktorom ho budeš používať 95% času je to prakticky jedno. Všetky náročné videa z YouTube bez problémov zvládne, rovnako ako aj náročnejšie aplikácie. Photoshop mu tiež príliš problém nerobí a ak budeš chcieť zostrihať jednoduchšie video, tiež nemusíš zapínať iný počítač, ktorý je na to primárne určený.

MacBook - svetapple.sk

Platíš si za mobilitu

Malý MacBook totižto nebol vyrobený na to, aby na ňom používatelia robili tie najnáročnejšie procesy, hoci jeho cenovka sa rovná počítačom (dokonca aj od Apple), ktoré sú na takéto procesy určené. Malý MacBook bol vyrobený na prácu, surfovanie po internete, sledovanie filmov a hlavne na to, aby si ho mal vždy po ruke. Je tak malý, ľahký a kompaktný, že ho skrátka chceš a akonáhle sa doň zamiluješ, tak mu obetuješ aj tú zvyšnú časť svojej výplaty na miesto toho, aby si si mal kupovať nejaký Windows.

Apple tu očividne pracovalo opäť s citom. Počítač má nádherné tvary a všade kde sa pozrieš je kladený dôraz na detaily, čo je samozrejme celkom logické. Apple by nezačalo predávať niečo, čo je škaredé a pôsobí to lacno. Apple chce predávať niečo čo pôsobí hodnotne a rovnako hodnotne to aj funguje a dá sa to používať. Hoci je tu iba jeden USB-C, dá sa na to zvyknúť.

Počítač má neskutočne dobrú výdrž batérie, dovolím si tvrdiť, že ešte lepšiu ako má môj MacBook Pro 13″ s Retina displejom. Na tak malý počítač je to až zázrak! Vydrží až neuveriteľne dlho. Ráno ho jednoducho nabiješ, celý deň používaš, dajme tomu v práci a večer ho s 20% opäť pripájaš do siete. Baterka teda drží skvelo. Viem si predstaviť, že si tento počítač kúpi aj nejaký manažér väčšej spoločnosti, ktorý každý deň v aute precestuje stovky kilometrov a potrebuje mať všetko po ruke v čo najkompaktnejšom balení a hlavne aby sa nemusel každé 4 hodiny vracať do auta po nabíjačku.

MacBook - svetapple.sk

Keď mu prídeš na chuť zistíš, že je dokonalý!

A teraz k záveru článku. Samozrejme nejde ani zďaleka o plnohodnotnú recenziu. MacBook som mal len dva dni a za ten čas sa toho naozaj veľa pochytiť nedá. Každopádne ide môj feeling z tohto zariadenia, z ktorého som prekvapený aj ja sám. Pred pár mesiacmi by som si ho určite nechcel kúpiť, už len kvôli tej cene a protihodnote. Pravda je ale taká, že protihodnota je celkom iná ako sa na prvý pohľad zdá.

Nie je to zlý produkt, vo svete je navyše pomerne úspešný, hoci si naň musí šetriť priemerný slovák 2-3 výplaty, v Nemecku si ho môže dovoliť pomaly aj predavačka v Kauflande za 10 dní roboty. Ide o to, že keď ho človek potrebuje, kúpi si ho. Keď ho nepotrebuje alebo si myslí, že ho nepotrebuje (môj prípad), ohrnie nad cenovkou nosom a bude tvrdiť, že je to naozaj produkt len na vytláčanie peňazí z hlúpych ľudí.

Akonáhle si ho ale vyskúša, strávi s ním niekde pár hodín a tak trošku sa vžije do role jeho majiteľa, pochopí, o čom tento počítač je. Samozrejme má niekoľko neduhov, napríklad sa na tej extrémne tenkej klávesnici úplne dobre nepísal tento článok, ale to je všetko vec zvyku, počítač trošku predbehol dobu, ale ak takto majú vyzerať MacBooky budúcnosti, máme sa na čo tešiť!

MacBook - svetapple.sk

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

1 komentár

  1. Plne súhlasím s recenziou lebo ako majiteľ MacBook 12 viem o čom sa tu píše… Priznávam na začiatku som mal a ja pochybnosti o tomto produkte. Hlavne s internetových diskusií. Do iStore som išiel pre MacBook Pro 13 ale MacBook 12 ma po chvíle skúšania v predajni očaril. Keďže som hľadal niečo medzi tabletom a notebookom bol to zásah do čierneho. Áno ak hľadáte čistý hrubý výkon MacBook 12 nie je pre Vás. Ale na surfovanie po internete, vybavovanie emailov a sledovanie filmov je to ten pravý produkt bez nedostatku výkonu. Na trhu nič podobné v porovnateľnej kvalite vyhotovenia nenájdete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here