Apple predáva perfektné a funkčné produkty, ktoré obsahujú rôzne fascinujúce technológie. Jednou z nich je aj Face ID, ktoré nájdeme v iPhone a iPade Pro. Jablková spoločnosť však biometrické senzory, schopné identifikovať tvár, nevyužíva pri MacBooku. Podľa nás by mohla…

Modernému MacBooku chýba iskra

Povedzme si na rovinu, že z akéhokoľvek uhla sa pozriete na ktorýkoľvek MacBook Air alebo Pro, dizajn je úžasný. Jednoduché tenké telo, kvalitný displej a vysoký výkon tvoria spolu celok, ktorý používatelia milujú. Počítače však v žiadnom prípade nemôžeme označiť za lacné. V porovnaní s tým, čo ponúka konkurencia hovoríme skôr o predražených nástrojoch. Nebudeme teraz rozoberať výkon, na ktorý má každý svoj individuálny pohľad a požiadavky. Pozrieme sa skôr na technológiu, ktorá tu mohla byť už dávno, no stále absentuje.

S príchodom novej generácie počítačov v roku 2016 sem Apple pridalo obľúbený senzor otlačkov prstov Touch ID. Stačí jediný dotyk, a ste dnu. Rýchle, pohodlné a efektívne. Na druhej strane, zakomponovanie Face ID do oblasti kamery by bolo ešte zaujímavejšie. Používateľovi by to prinieslo viacero benefitov ako napríklad lepšiu kameru, vyššiu úroveň zabezpečenia či zábavy.

Webkamera

Ako iste viete webkamery, ktoré používa Apple vo svojich počítačoch nie sú nič moc ani v roku 2020. Je trochu hanbou, že sa v tejto oblasti tak výrazne šetrilo. Chápeme, že firma chce vytvoriť čo najtenší a najkompaktnejší dizajn. Obetuje tým ale kvalitu obrazu, pre dokonalý používateľský zážitok a to nepovažujeme za správne.

Ak by mal MacBook o 1 mm viac, vôbec nič by sa nestalo. Mohol by mať ale kvalitnejšiu kameru s ktorou by sa nám lepšie vykonával Face Time alebo konferenčné hovory, počas práce z domu. Ak by sa sem dostalo Face ID, jeho súčasťou by musel byť aj prepracovaný kamerový modul, ktorý by vedel efektívnejšie pracovať za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Apple predstaví vlastné procesory pre MacBooku už tento rok.

Vyššia bezpečnosť a zábava…

Okrem lepšej kamery a ešte pohodlnejšiemu spôsobu odomykania by navyše MacBook ponúkol aj vyššiu úroveň zabezpečenia. Váš počítač by vás nemusel kontrolovať len vtedy, keď ho otvoríte alebo „zobudíte“. Biometrický senzor by si mohol overovať vašu prítomnosť aj náhodne, počas používania, čo by fungovalo zaujímavým spôsobom napríklad v spolupráci s kľúčenkou a heslami (či rôznymi prístupmi k appkám a účtom).

Ak by na vašom zariadení zrazu pracoval niekto iný, počítač by to okamžite rozpoznal a mohol by vás na to upozorniť, napríklad notifikáciou na iPhone alebo Apple Watch. Niekedy si od svojho laptopu odbehnete iba na chvíľu (napríklad v práci), no nikdy neviete kto to môže v tejto situácii zneužiť. Takisto by sa vďaka tejto technológii dal lepšie využívať detský režim…

Prečítajte si tiež  WhatsApp prichádza s novou funkciou Komunity. Toto sú všetky novinky, ktoré prinesie

Na záver nás napadajú možnosti, ako by si MacBook vynucoval vašu prítomnosť v prípade, že by ste chceli niečo stiahnuť cez/z USB kľúča. Takéto možnosti a úroveň zabezpečenia by sa dala samozrejme regulovať. Ten koho by to otravovalo by si ju jednoducho nastavil tak, aby mu vyhovovala…

Face ID už dnes pozná oveľa širšie možnosti využiteľnosti a zabezpečenia ako Touch ID (hoci voči otlačkom prsta vôbec nič nemáme). Okrem všetkého čo sme vymenovali vyššie je to aj určitý druh zábavy pri používaní Memoji a podobných „srandičiek“. Jedná sa pravdepodobne o konštrukčný ale aj cenový problémom, pre použitie v MacBooku a to je škoda. Podľa nás by sa sem náramne hodilo. Čo si myslíte vy?

Face ID v MacBooku, prečo sa Apple vyhýba tejto skvelej technológii?
Face ID v MacBooku, prečo sa Apple vyhýba tejto skvelej technológii?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.