Aj keď to znie trošku paradoxne, pomocou kábla bezdrôtovo ovládať váš Mac je to skutočne reálne. Stačí ho trošku upraviť. Hacker dokáže vďaka Lightning káblu na diaľku ovládať váš Mac a získať prístup k dôležitým údajom.

Hacker dokáže vďaka Lightning káblu na diaľku ovládať váš Mac.

MG je bezpečnostný vedec, ktorý sa už roky pohybuje v tomto priemysle a firmám ukazuje spôsoby, akými sa môžu hackeri alebo nežiadúce osoby nabúrať do ich zariadení. Pri Apple je to obzvlášť dôležité, nakoľko si práve na bezpečnosti a súkromí veľmi potrpí. Dnes nám tento bezpečnostný expert ukázal Lightning kábel, ktorý mierne upravil bez toho aby na ňom bol vidieť čo i len náznak niečoho podozrivého. prečítajte si, akým spôsobom dokáže vďaka nemu na vzdialenosť až 300 stôp (cca 90 metrov) ovládať váš počítač bez toho aby ste o tom vôbec vedeli.

- Reklama -

Za všetko môže špeciálny čip, ktorý sa automaticky dodáva do každého nabíjacieho kábla s certifikátom MFi (Made For iPhone). MG tento kábel aj s čipom rozobral a celý ho prerobil tak, že sa v ňom nachádza špeciálny USB implantát. Tento implantát môže ovládať na vzdialenosť desiatok metrov. Pokiaľ zistí, že je v ohrození, jednoducho ho deaktivuje, čím za sebou skryje všetky dôkazy. Pokiaľ je však aktívny (samozrejme musí byť k Macu pripojený), dokáže s počítačom pracovať. Hacker tak môže napríklad spúšťať príkazy terminálu alebo vám jednoducho prechádzať dáta.

Hacker dokáže vďaka Lightning káblu na diaľku ovládať váš Mac. - svetapple.sk
Hacker dokáže vďaka Lightning káblu na diaľku ovládať váš Mac. – svetapple.sk

Pripojenie pomocou WiFi

Na všetko slúži pripojenie pomocou WiFi, ktoré má celkom slušný dosah. Špeciálne upravený Lightning kábel má svoju vlastnú IP adresu, ktorú stačí zadať v telefóne a odtiaľ sa dá už počítač ovládať. No a hoci je pripojenie dostupné na relatívne slušných 90 metrov, stále ho môžu rušiť steny, suterén a podobne. Napriek tomu MG dodal, že do káblika je možné pridať ešte silnejšiu anténu, ktorá tento dosah značne zosilní a potencionálny používateľ môže byť v ešte väčšom ohrození.

Najväčšie nebezpečenstvo ale prichádza vtedy, pokiaľ je kábel pripojený do bezdrôtovej siete ako klient. V takomto prípade sa už nie je dôležitá vzdialenosť a pripojenie nie je limitované dosahom WiFi antény. Apple bude musieť na tejto bezpečnostnej chybe teda zapracovať. Hoci je veľmi nepravdepodobné, že by sa niekomu podarilo vymeniť vám kábel a následne ho po pripojení do počítača v tesnej blízkosti aktivovať, hackeri a tiež tajné služby môžu prejaviť o túto technológiu záujem. Všetci vieme, čoho môžu byť schopní.

- Reklama -
ZDROJidownloadblog.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here