Aj keď Apple tvrdí, že jeho produkty sú najbezpečnejšie na svete a nedá sa do nich nabúrať, zrejme to nie je celkom pravda. Spoločnosť NSO Group, ktorá pochádza z Izraela má údajne nástroj, ktorým to dokáže. Najhoršie je na tom to, že hoci Apple má obrovský bezpečnostný problém, skutočnosť potvrdila.

Apple má obrovský bezpečnostný problém

Ťažko povedať, kde hľadať pravdu, ale práve Izraelské hackerské spoločnosti patria medzi tie, o ktorých počujeme v prípade spoločnosti Apple asi najčastejšie. Teraz tu úlohu zohráva firma NSO Group. Tá sa chváli, že sa nabúra do akéhokoľvek iPhonu. Má na to vlastný, špeciálny nástroj. Problémom je aj fakt, že dokáže získať akékoľvek dáta z vášho iCloud účtu (alebo iných služieb). Nebezpečenstvo sa netýka len Applu, ale aj firiem Google, Amazon či Microsoft.

- Reklama -

Naše súkromné dáta už teda nemusia byť len “naše súkromné”. Môžu si ich prezerať aj útočníci z Izraela. Používajú na to špeciálny malware, ktorý dokáže prekonať zabezpečenie. Kontrolovať tak môžu naše fotografie, textové správy či polohu. To veru nie je nič príjemné. Najmä ak sa Apple snaží deklarovať, že iOS Je najbezpečnejší zo všetkých.

Apple má obrovský bezpečnostný problém - svetapple.sk

Softvér by podľa všetkého mal získať prístup aj ku všetkým našim heslám. Týka sa to napríklad služieb ako Google Drive, iCloud Facebook Messenger a podobne. Je dosť možné, že podobne vie získať aj heslá k bankovým aplikáciam. Izraelský útočník sa tak môže tváriť ako majiteľ iPhonu a pritom to je úplne niekto iný. Nikto to nezistí.

Apple tento problém nevyvrátil

Pri vyjadreniach Applu sme veru čakali trochu inú odpoveď. Rozumieme ale, že tá musela byť trochu “diplomatická”. Predsa len ak by sa niekto naozaj vedel nabúrať do iPhonu a získať z neho všetky dáta, bol by to asi problém ak by Apple vyhlásilo, že to technicky nie je možné.

Tak či onak je overiteľnosť tohto nástroja diskutabilná. Apple ale nič nevyvracia. Podľa neho na svete môžu existovať špeciálne a veľmi drahé produkty, ktoré sa dostanú do veľmi malého počtu zariadení (vyvracia teda aspoň tvrdenie “každý iPhone”).

Firma tvrdí, že tieto zariadenia určite nemôžu byť použité pre všetky Jablkové produkty. Navyše iOS je neustále aktualizovaný a Apple pri každom update zapláta niekoľko starých “chýb” z tej predošlej. Ak by si teda aj niekto našiel malú cestičku do operačného systému. Je takmer isté, že o pár dní by táto cestička formou updatu zmizla.

Apple má obrovský bezpečnostný problém - svetapple.sk
Apple má obrovský bezpečnostný problém – svetapple.sk

zdroj: macrumors

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here