Hackeri a ich prvotriedne načasovanie

Ako iste viete, spoločnosť Apple predstavila počítače Mac s procesorom Apple Sillicon. Novú platformu chce čo najrýchlejšie rozšíriť do celého sveta a preto začala s výrobou u viacerých dodávateľov. Čo ale čert nechcel, jedného z nich napadli hackeri a vydierali ho s výkupným.

Podľa portálu Bleeping Computer žiadali útočníci presne 1100 bitcoinov, čo je pri aktuálnom výmennom kurze cca 17 miliónov amerických dolárov. Okrem prevzatia kontroly nad systémami spoločnosti Compal, mal útok ransomvéru (DoppelPaymer) odcudziť aj dôležité dáta.

Tento vírus je známy tým, že útočí na podnikové systémy, získava prístup k povereniam správcu a používa ho na šírenie sa po sieti v operačnom systéme Windows. Akonáhle získa pod kontrolu radič domény, dokáže sa premiestniť na všetky pripojené zariadenia.

Okrem problémov v systémoch, ktoré nefungujú správne (prípadne nefungujú vôbec), dokáže ukradnúť aj rôzne dáta a informácie. Hackeri s nimi neskôr vydierajú firmy aby zaplatili výkupné pod vyhrážkou zverejnenia. No a aj keď to všetko vyzeralo vážne, spoločnosť Compal zostala pokojná.

Informácie o útoku dokonca poprela a odôvodnila ich ako abnormalitou v autorizačnom systéme. Všetko bolo medzičasom opravené a výroba pokračuje ďalej.

Ťažko povedať, ako to bolo naozaj a či Compal zaplatil výkupné (dosť o tom pochybujeme). Pre Apple to určite nebola dobrá správa, no snáď sa všetko bez rizika vyriešilo. Viac sa dozvieme v najbližšej budúcnosti.

Prečítajte si tiež  Apple predstavil nový macOS Sierra!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here