2Prvý iMac s dotykovou obrazovkou existoval už v roku 1999 

Imac G3 1998
Zdroj: Apple

O tom, že spoločnosť Apple experimentuje s dotykovými obrazovkami pri počítačoch Mac sme počuli už viackrát a dokonca nám to potvrdili aj rôzne patenty. Pravda je však taká, že dodnes sme sa s výnimkou Touch Baru nestretli so žiadnym Macom, ktorý by mal plnohodnotný dotykový displej podobne, ako napríklad iPad. Napriek tomu existuje jedna výnimka.

Na YouTube sa objavilo zaujímavé video na kanále Michael MJD, ktoré dokazuje, že už pred viac ako dvadsiatimi rokmi existoval iMac G3 s dotykovým displejom. Nešlo však o zariadenie, ktoré by ste si bežne kúpili v Apple Store a dokonca ani o prototypy, ktoré sa nezničili, ale skončili v rukách zberateľov. O tento zaujímavý výrobok sa konkrétne v roku 1999 postarala spoločnosť Elo, ktorá vyrábala a predávala dotykové verzie iMacu G3 prostredníctvom špeciálneho Apple programu.

Zameriavala sa pri tom na obchodníkov, ktorí dokázali oceniť dotykovú technológiu vo svojom podnikaní, napríklad pri využití dotykových iMacov na kioskové automaty.

Ako vysvetľuje YouTuber, stolné kiosky obsahovali nie len dotykový displej, ale aj špeciálne rozhranie Elo iTouch touch-on-tube, ktoré využívalo povrchové akustické vlny na zistenie toho, kde sa používatelia dotkli obrazovky.

Napriek tomu, že táto technológia má ku dnešnému dňu skoro štvrť storočia, na videu nižšie môžete vidieť, že funguje vcelku spoľahlivo.

Je tiež zaujímavé, že zatiaľ čo mnohí iní výrobcovia pridávajú dotykové obrazovky do svojich high-endových počítačov, spoločnosť Apple sa stále drží klasickej myši a klávesnice.

A aj keď mala v minulosti odmietavé vyjadrenia na túto tému, zdá sa, že sa predstaveniu Macu s dotykovým displejom v budúcnosti predsa len nevyhne. Bližšie podrobnosti nájdete na ďalšej strane →

Späť
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.