Ak si počas posledných rokov zavítal do nejakej pobočky Apple Store, poprípade len k miestnemu resellerovi, pravdepodobne si si medzi počítačmi všimol niečo, čo tam tak trochu nepatrilo. Starý, hrubý MacBook, ktorý pôsobil vedľa tenkých a nových až príliš zastaralo a navyše nemal ani len Retina displej skutočne nebol vtip. Apple ho až dodnes predávalo, no ako sa ukázalo, nastáva definitívny koniec pre starý MacBook Pro.

MacBook Pro

Apple mal doteraz v ponuke zariadenie, ktoré vyzeralo, akoby zaspalo dobu. Jednoducho ako by ho niekto predstavil v roku 2008 a zabudol ho v predajni dodnes. Presne tak na nás pôsobil tučný MacBook Pro, bez Retina displeja, ktorý prešiel poslednou aktualizáciu ešte v roku 2012. Odvtedy sa prakticky len predával a žiaľ musíme povedať, vedľa moderných počítačov teda nevyzeral reprezentatívne. V roku 2016 je to už tak trochu archaickým produktom a spolu s MacBookom Air vlastne jediným, ktorý neponúka spomedzi Apple počítačov Retina displej.

- Reklama -

Aj to je jedna z vecí, ktorá ho pomerne dosť znevažovala voči ostatným počítačom počas posledných rokov. Jeho cena výrazne nižšia ako cena modelu s Retinou určite nebola a jeho dizajn, ktorý pôsobí zastaralo tiež nepomáhal k tomu, aby sa počítač predával lepšie. Technológie sú už hold niekde inde a ľudia si zvykli na pohodlie, ktoré im ponúkajú, nikto predsa nebude platiť za niečo, čo je vyslovene predražené. MacBook Pro minulej generácie a od roku 2012 prakticky nedostal inú aktualizáciu ako aktualizáciu softwaru. Aj to je možno dôvod, prečo sú jeho predaje mizivé a tak ho Apple celkom logicky začalo sťahovať z predajných pultov v Amerike.

MacBook - svetapple.sk
Koniec pre starý MacBook Pro – svetapple.sk

Koniec pre starý Macbook Pro

V Cupertine si zjavne uvedomili, že za tento počítač už v dnešnej dobe nikto nebude platiť veľké peniaze a tak sa ho radšej rozhodli stiahnuť z predaja. Stalo sa tak konkrétne počas minulého týždňa v USA, kedy doslova zmizol z predajných pultov na niektorých pobočkách Apple Store a na internetových stránkach hlási Apple nedostupnosť. Sú dva dôvody, prečo to Apple zrejme urobilo. Ten prvý je samozrejme taký, že počítač už nikto nechcel a možno sa ho z dôvodu vysokých nákladov a nízkych ziskov z predaja neoplatilo vyrábať.

Práve preto sa stalo, že zo dňa na deň sa ho Apple začalo zbavovať, čím pomohlopredaje MacBooku Pro Retina. Ten je len tak mimochodom vo svete veľmi populárny. Tiež sa šepká o tom, že počas najbližšej Keynote, ktorá sa uskutoční v zatiaľ neznámom čase, ale možno niekedy cez prázdniny, Apple predstaví úplne nové MacBooky s Retinou a novým OLED pásikom na vrchnej časti klávesnice, vďaka čomu bude môcť vyradiť tie staré. Je teda dosť možné, že postupne prídu na rad aj zvyšné MacBooky. Nemyslíme si však, že by ich Apple nechávalo v predaji aj vtedy, keby predstavilo ich novú generáciu.

Znamená to teda, že tento rok príde opäť revolúcia v oblasti počítačov od Apple. My, ich používatelia, sa už teda máme na čo tešiť. Nepôjde totižto len o spomínaný OLED pásik. Nové počítače prinesú aj výkonnejší HW, čo je samozrejme logické, no hlavne celkom nový dizajn nadväzujúci na 12″ MacBook Retina. To znamená, že sa budeme mať na čo pozerať a z praktického hľadiska to bude tiež prínos. Počítače budú tenšie, ľahšie a hlavne kompaktnejšie, čo sú aj teraz, ale nie až do takej miery.

MacBook - svetapple.sk
Koniec pre starý MacBook Pro – svetapple.sk

A čo Slovensko?

Takmer nikto nepredpokladá, že by si bol ešte niekto ochotný kúpiť MacBook Pro, ktorý bol naposledy aktualizovaný v roku 2012. Človek však nikdy nevie, preto by sa patrilo vyjadriť sa aj na túto tému. Ako je na tom Slovensko s predajmi počítača, ktorý je extrémne zastaralý? Úplne ináč ako v Amerike! Tu počítač nájdeš stále na predajných pultoch miestnych obchodov s elektronikou a tiež aj u miestnych resselerov. Je to možno aj preto, lebo potrebujú dopredať posledné skladové kusy. Čoskoro by sme mohli teda očakávať aj nejaké výraznejšie zľavy.

Čo sa týka zvyšku Európy, tu sa MacBooky strácajú omnoho pomalšie ako v Amerike, kde sa vyparili behom jedného týždňa. Celú situáciu budeme ešte sledovať a o všetkom ťa aj samozrejme dostatočne informovať!

MacBook Pro - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.